19 Април, 2019
0.0344

На Американците ќе им треба виза за ЕУ: Кога стапуваат на сила новите правила и што значи тоа

Објавено во: Свет 09 Март, 2019

Американските државјани кои ќе патуваат во некоја од земјите на Европската унија наскоро ќе мора да имаат виза.

Европската унија вчера објави дека на патниците од САД од 2021 година ќе им биде потребна нова виза да го посетат шенгенскиот простор која ќе ја носи кратенката ЕТИАС.

Шенгенот опфаќа 26 земји на ЕУ кои немаат меѓусебни граници и дозволуаат слободен премин на луѓето и производи.

Во моментов државјаните на САД може да патуваат 90 дена во ЕУ без виза.

За да аплицираат за ЕТИАС , на граѓаните на САД ќе им треба важечки пасош, емаил, како и кредитна или дебитна картичка, објави ЕУ. На малолетните ќе им треба само пасош.

ЕУ објасни дека ЕТИАС визата важи три години и дека им овозможува на Американците влез во шенген зоната колку пати и да сакаат.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години