27 Октомври, 2021
0.0298

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Објавено во: Македонија 27 Септември, 2021

Слаба e поддршката за договорите со Грција и Бугарија, а само 38 отсто од испитаниците на анкета позитивно го оценуваат процесот на евроинтеграција. 

38,5 отсто од испитаниците го поддржуваат Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, а 41,5 отсто Преспанскиот договор. 

Најпопуларните политичари изминатите три децении се: Борис Трајковски (42 отсто од испитаниците го оцениле со највисоката оценка 5), Киро Глигоров (33 отсто од испитаниците го оцениле со највисоката оценка 5) и Никола Кљусев (21,1 отсто од испитаниците го оцениле со највисоката оценка 5).

59,8 отсто од испитаниците го поддржуваат членството на Македонија во НАТО.

46,3 отсто од испитаниците го поддржуваат Охридскиот рамковен договор.

Испитувањето на јавното мислење беше спроведено во текот на месец август, а реализирано од Фондацијата Конрад Аденауер во соработка и Институтот за општествени истражувања „МК91“ кои ја издадоа публикацијата „30 години независност“.

Маргиналната грешка се движи помеѓу +/- 2,9% со 95% интервал на веродостојност. Анкетата е спроведена од Институтот за политички истражувања (ИПИС).

Анкетата е спроведена на 1.110 испитаници, со задржување на генералниот сооднос во поглед на базичните демографски карактеристики (пол, возраст над 18 години, етничка припадност, професија и образование), со истовремено почитување на соодветната географска балансираност.

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада