26 Јули, 2021
0.0182

На Ериксен ќе му се имплантира најсовремен уред за контрола на срцето

Објавено во: Свет 17 Јуни, 2021


Данскиот фудбалер Кристијан  Ериксен, кој доби срцев удар за време на Европското првенство, се согласи да му се изврши операција на срцето. 

Ќе му биде имплантиран  кардиовертер - дефибрилатор, објави прес-службата на репрезентацијата на Данска.

Уредот ги контролира аритмиоте и можните срцеви удари. Имплантот се  вметнува низ артерија, додека операцијата е речиси неинвазивна. Го контролира срцевиот ритам и ги детектира нерегуларните срцеви отчукувања

Сличен уред доби и холандскиот фудбалер Дени Блинд, кој пота се врати на фудбалските терени, но рано е да се каже дали тој пример ќе го следи и фудбалерот на Интер.

Тој сигурно ја напушта Италија затоа што таму професионален спортист нема законско право да настапува по претрпен срцев удар.


Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари