26 Септември, 2022
0.0472

На Европа и се заканува рецесија: Орбан повика на укинување на енергетските санкции на ЕУ против Русија до крајот на годината

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Енергетските санкции на Европската унија против Русија мора да бидат укинати пред крајот на годината, бидејќи им нанесуваат поголема штета на самите европски земји. Според весникот „Мајар Немзет“, унгарскиот премиер Виктор Орбан го искажал ова мислење на средбата со членовите на парламентарната фракција на владејачката партија ФИДЕС.

Според споменатиот весник, шефот на владата истакнал дека во ноември ќе има вистинска политичка можност да се преиспитаат санкциите воведени кон Русија поради настаните во Украина.

Затоа ги повика членовите на неговата фракција да направат се за Европа да ги укине овие санкции најдоцна до крајот на годинава, пишува „Мајар Немзет“.

Орбан нагласи дека доколку се укинат санкциите, цените веднаш ќе се намалат за половина, а инфлацијата ќе се намали.

Тој е убеден дека без санкции европската економија ќе закрепне и ќе ја избегне заканата од рецесија.

Според него, кога овие санкции биле воведени на почетокот на летото, бирократите од Брисел ветиле дека тоа ќе влијае на Русија, а не на луѓето од Европа. Оттогаш стана јасно дека воведените санкции се повеќе штетни за Европа отколку за Русија“, го цитира Орбан „Мајар Немзет“, а пренесува „ТАСС“.


Фото: Youtube - screenshoot

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил