30 Ноември, 2023
0.0283

НА ГАФОВИТЕ НА БАЈДЕН НЕМА КРАЈ, ЧИТА И ТОА ШТО НЕ ТРЕБА: Трамп порача-„да ме изберевте мене ќе немаше војна во Украина

Објавено во: Свет 10 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Доналд Трамп во свој „елемент“ при говор на Алјаска кога порача дека доколку беше избран за  претседател во 2020 година, немаше да се случи војната во Украина

Според него, под администрацијата на Џо Бајден, земјата паднала на дното од неколку причини: инфлацијата руши рекорди, а цените на горивата растат со неверојатна брзина. Покрај тоа, Трамп потсети и на повлекувањето на американските војници од Авганистан.

Што се однесува до Украина, според неговите прогнози, ситуацијата во овој регион само ќе се влоши, но сето тоа можеше да се избегне доколку изборите во 2020 година имаа друг резултат. Според поранешниот американски лидер, „слабоста и неспособноста“ на Бајден довеле до влошување на ситуацијата, што секако, како што рече, немаше да се случи во неговата администрација.

Во меѓувреме, на социјалните мрежи повторно се појави видео во кое американскиот претседател Џо Бајден повторно прави невиден гаф, читајчи ги и белешките.

КРАЈ НА ЦИТАТОТ, ПОВТОРЕТЕ ЈА РЕЧЕНИЦАТА

За време на прес-конференцијата на која го најави потпишувањето на извршната наредба за поддршка на правото на абортус во САД, тој почна да ги чита и белешките напишани во говорот:

Погледнете го видеото кое има безброј негативни коментари


ФОТО: EPA/MICHAEL REYNOLDS

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите