16 Октомври, 2019
0.0204

На изборите во Австрија победи Себастијан Курц

Објавено во: Свет 29 Септември, 2019

Народната партија на Себастијан Курц со огромна предност победи на предвремените парламентарни избори. Анкетите покажуваат дека од досега преброените гласови, неговата партија води со 37,2 отсто, што е за 5,7 отсто повеќе од  изборите во 2017 година. 

„Освоивме огромна доверба, што претставува  и огромна одговорност, која ја прифаќаме со голема почит. Ветувам дека ќе сториме се за да ја оправдаме довербата и дека ќе работиме најдобро што можеме за доброто на Австрија“ - вели Себастијан Курц – претседател на ОВП.

Крајната десница, Либералната партија на Австрија, која беше коалициски партнер во Владата на Курц, на овие избори претрпе жесток удар и доби поддршка од само 16 отсто од гласачите. Популарноста опадна по обелоденување на аферата Ибица во мај, кога дојде и до распад на коалицијата и до распишување на предвремени парламентарни избори.

Можеби ќе ве интересира

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

УЛТИМАТУМ: Ердоган бара курдските борци до вечер да ја напуштат североисточна Сирија

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Познато каде ќе биде границата по Брегзит

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција