21 Јануари, 2020
0.0171

На колку години ќе се пензионираат Германците?

Објавено во: Економија 17 Ноември, 2019

Во Германија 67 години се малку за заминување во пензија. Иако граѓаните се противат, предлогот границата да се зголеми за две години најверојатно ќе стане реалност. 

Во Германија од 2012 година се зголемува границата за пензионирање, а до 2031 година таа треба да биде 67 години. Но, тоа е малку за државната каса. Германската централна бамка соопшти дека не можат така лесно да се пополнат дупките во пензискиот систем. 

Велика Британија и Финска ќе ја зголемат границата на 68 години. 

Можеби ќе ве интересира

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Нова платформа за промоција и поддршка на извозот

Нова платформа за промоција и поддршка на извозот

ММФ во двонеделна мисија во Македонија

ММФ во двонеделна мисија во Македонија

Борисов од Давос со пораки за Димитров

Борисов од Давос со пораки за Димитров

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

Извиси ли ГА-МА?

Извиси ли ГА-МА?

ГО СЛЕДИМЕ ТРЕНДОТ: Македонци отворале по 14 нови е-продавници месечно во 2019

ГО СЛЕДИМЕ ТРЕНДОТ: Македонци отворале по 14 нови е-продавници месечно во 2019

Возачи од денес полните дизел по нови цени

Возачи од денес полните дизел по нови цени

Дали Општина Тетово има привилегии кај Владата и кај „Државни патишта“?

Дали Општина Тетово има привилегии кај Владата и кај „Државни патишта“?