16 Февруари, 2019
0.3560
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

НА КОНКУРС ЗА ВО БОЛНИЦА НЕ СЕ ЈАВУВА НИКОЈ: Сестрите заминуваат во Германија

Објавено во: Балкан 06 Ноември, 2018

Во најголемата болница во Загреб, KBC намален е бројот на кревети. 

Поради заминувањето на медицинските сестри, се јавуваат проблеми во работењето и тие се решаваат моментално. 

Примени се итно 10 сестри, а наскоро ќе бидат примени уште 7, за да во иднина не се случуваат непредвидени ситуации. 

На хрватскиот Завод за вработување може да се види дека има недостиг на медицински сестри. Сега се бараат 254 медицински сестри, ако се видат огласите. 

Но, ова не е конечна бројка која ќе покаже колку сестри фалат, затоа што многу установи самите си објавуваат на своите веб страници колку сестри им се потребни. Земјата има околу 30.500 медицински сестри, а фалат од 8.000 до 12.000, пишуваат регионалните медиуми. Од влезот во ЕУ заминале 1.000 медицински сестри. Има многу сестри кои за кратко време ќе заминат во пензија, а нивното место нема кој да го пополни. 

Можеби ќе ве интересира

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Неколку часа биле во ладилник на -22 степени во обид да ја поминат границата

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Пратеници од две словенечки партии гласаа против приемот на Македонија во НАТО

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите

Хрватска се покажа: Притвор за двајца напаѓачи на ватерполистите