15 Август, 2020
0.0421

НА КОРМИЛОТО ОД ТРЕТИ ЈАНУАРИ: Оливер Спасовски ќе биде новиот технички премиер?

Објавено во: Македонија 12 Декември, 2019

Оливер Спасовски ќе биде новиот технички премиер, дознава Фактор од партиски извори. 

Од СДСМ, пак, официјално велат дека вчера вечерта не разговарале за тоа прашање, и прашањето за тоа кој ќе биде технички премиер се уште е отворено. Сепак, неофицијално потврдија дека Спасовски е еден од кандидатите. 

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека следната недела Социјалдемократскиот сојуз ќе решава за тоа кој од 3 јануари ќе биде на чело на техничката предизборна влада, како и заменици-министри од „Бихаќка“ во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и сооцијална политика.

Намерата беше на последниот централен одбор некаде на средината  на декември да се разгледаат кадровските решенија. Јас верувам дека следната недела ќе може да зборуваме за нашите кадровски решенија“, изјави шефот на Владата пред медиумите.

Премиерот Заев додаде дека се уште нема дефинитивни решенија, па според тоа не може да се објават нивните имиња засега во јавноста.

 

Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија