21 Октомври, 2019
0.0339

На Косово не му се допаѓа идејата на Вучиќ за балкански Шенген

Објавено во: Балкан 29 Септември, 2019

Косово негодува околу идејата на српскиот претседател, Александар Вучиќ за балкански Шенген. 

Екс главната косовска преговарачка во дијалогот со Србија, Едита Тахири изјави дека е против идејата за балкански Шенген.

За тиранската телевизија Ора њуз, Тахири изјави дека ова е нео-југословенска тенденција што ќе им наштети на Балканот и на Европа.

Таа смета дека Балканот не е заинтересиран и не треба да биде заинтересиран да се обедини, да ги отвори границите меѓу себе, туку кон ЕУ.

„Ниту Албанија не треба да брза онолку колку што имам слушнато дека веќе преземала чекори. Со ова прашање, ЕУ ја релаксира својата совест што го оставила Западен Балкан зад себе и не била во состојба да го придвижи кон ЕУ. Тоа ќе биде стратешка грешка од која последици ќе имаме сите и Балканот и Европа“ – смета Тахири.

Потпретседателката на српската Влада, Зорана Михајловиќ апелираше до сите земји од Западен Балкан да направат стратегија за заеднички економски развој.

Навела дека тоа ќе биде и една од темите на разговор со лидерите на Албанија и Македонија, Еди Рама и Зоран Заев, на почетокот на октомври во Белград. 

Можеби ќе ве интересира

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

ПОРАКА ОД СОФИЈА ДО МАКРОН: Граѓаните извикуваа „Бугарија и Македонија под едно небо”

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

(ВИДЕО) ЖЕНА ГО НАВРЕДУВАШЕ ЦИПРАС ПРИ ЛЕТ ВО АВИОН: Му порача дека местото му било в затвор

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

ГРЦИЈА ЌЕ БИДЕ НА ШТРЕК: Ги засега Договорот од Преспа и случувањата кај нас

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Курти: Одлуката на ЕУ за Македонија и Албанија е штетна за дијалогот Белград-Приштина

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Ангел Димитров: Одлуката за нови избори во Северна Македонија е изненадувачка

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Макрон следниот месец во Скопје и Тирана?

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

Ципрас: Мицотакис ништо не превзеде за Северна Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

БДЕЕЊЕ ПРЕД ФРАНЦУСКАТА АМБАСАДА ВО СОФИЈА: Бугарите со порака за Макрон кој стави вето за Македонија

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил

ФРАНЦИЈА ДЕПОРТИРА АЛБАНЦИ: Макрон го потенцираше напливот на баратели на азил