24 Април, 2019
0.0409

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Објавено во: Свет 22 Март, 2019


Лидерите на земјите членки на Европската унија пак и попуштија на британската премиерка Тереза Меј, а таа од синоќа има уште два дополнителни месеци да успее да издејствува парламентарците да го усвојат Договорт за Брегзит. Меј ја поздрави одлуката и им порача на членовите на Парламентот во нејзината земја дека треба да носат мудри одлуки. Сепак сите се согласуваат дека има уште многу неизвесност околу прашањето. 

Дали Меј ќе биде на мака да го протурка тоа до 22 мај до кога е и рокот ќе се види дополнително. Јасно е дека ЕУ беше попустлива, па и покрај најавите дека тоа нема да се случи Брегзитот беше одложен од 29 март за на 22 мај. 

Британските пратеници веќе двапати ја отфрлија спогодбата што беше договорена со Европската Унија, а ако го направат тоа повторно, Брисел ќе ѝ го даде на Меј рок до 12 април да соопшти по кој пат ќе тргне Британија.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица