23 Март, 2019
0.2430
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

На Милошевиќ не си му ни до колена: Дачиќ му возврати на Изетбеговиќ

Објавено во: Балкан 09 Август, 2018

Шефот на српската дипломатија и потпретседател на српската Влада, Ивица  Дачиќ му возврати на Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, со препорака дека е спремен за лекување.

Оваа изјава следи откако Изетбеговиж го нападна Дачиќ, истакнувајќи дека тој е само ученик на Милошевиќ и ја отфрлува неговата констатација дека ситуацијата во Република Српска е поврзана со позицијата на Косово и Метохија.

„Што да кажам за човек кој сакајќи да го исполни аманетот на Алија ги спореди Србите со Хитлер? Него му треба лекување. Нормално дека може да се повлечат паралели меѓу Косово и Република Српска. Мора да се стави крај на злото кое го трпат Србите од Изетбеговиќ и нека не зборува за Милошевиќ, не му е ни до колена со неговото интелектуално ниво“, кажа Дачиќ во изјава за Espreso.rs.


Можеби ќе ве интересира

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

Зголемени безбедносни мерки за „македонската“ порада на 25 март

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Караџиќ: Војната ни беше наметната и страдаа сите три нации

Караџиќ: Војната ни беше наметната и страдаа сите три нации

(ВИДЕО) ТИРАНА ГОРИ: Демонстрантите спречени да го пробијат полицискиот кордон

(ВИДЕО) ТИРАНА ГОРИ: Демонстрантите спречени да го пробијат полицискиот кордон

Дачиќ со остар коментар за пресудата на Караџиќ: „Србите не се геноциден народ“

Дачиќ со остар коментар за пресудата на Караџиќ: „Србите не се геноциден народ“

Еди Рама итно пренесен со чартер во болница во Германија

Еди Рама итно пренесен со чартер во болница во Германија