19 Август, 2018
0.3064
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

На Милошевиќ не си му ни до колена: Дачиќ му возврати на Изетбеговиќ

Објавено во: Балкан 09 Август, 2018

Шефот на српската дипломатија и потпретседател на српската Влада, Ивица  Дачиќ му возврати на Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, со препорака дека е спремен за лекување.

Оваа изјава следи откако Изетбеговиж го нападна Дачиќ, истакнувајќи дека тој е само ученик на Милошевиќ и ја отфрлува неговата констатација дека ситуацијата во Република Српска е поврзана со позицијата на Косово и Метохија.

„Што да кажам за човек кој сакајќи да го исполни аманетот на Алија ги спореди Србите со Хитлер? Него му треба лекување. Нормално дека може да се повлечат паралели меѓу Косово и Република Српска. Мора да се стави крај на злото кое го трпат Србите од Изетбеговиќ и нека не зборува за Милошевиќ, не му е ни до колена со неговото интелектуално ниво“, кажа Дачиќ во изјава за Espreso.rs.


Можеби ќе ве интересира

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион