20 Јули, 2019
0.0203

На обука, па во воз: Во што ќе ги „претвора“ Германија мигрантите

Објавено во: Свет 09 Јануари, 2019

Германскиот регион Баден-Виртемберг одлучил да обучи бегалци да бидат машиноводачи.

Оваа одлука е во рамки на кампањата „река работници“ која стигна во земјата во 2015-та година да ги вклучи во производните текови.

За околу 15 месеци луѓето кои имаат јасен статус во земјата, и добро го познаваат германскиот јазик би требало да добијат сеопфатна обука за оваа важна професија, соопштено е од сообраќајното министерство на германскиот регион.

На Министерството во Штудгард се проценува дека ќе му требаат во претстојните години околу 1000 работни места на локалните железници во спомнатиот регион пренесуваат германските медиуми.

Во соопштението на Министерството се наведува дека околу 44 000 бегалци добиле дозвола да останат и побараат работа во Баден Виртемберг.

Можеби ќе ве интересира

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Тензиите меѓу Велика Британија и Иран се зголемуваат со запленувањето на двата танкери

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Ангела Меркел сака да ужива во здрав живот по политичката кариера

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

Трамп: Убеден сум дека соборивме ирански дрон

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка

МИНИСТЕР СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Вечера платил со службена картичка

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

Иран демантира: САД по грешка можеби урнале свој дрон

САД тврди дека собориле ирански дрон

САД тврди дека собориле ирански дрон

Трамп се уште не размислува за санкции против Турција

Трамп се уште не размислува за санкции против Турција

ТЕНЗИИ КАЈ ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Иран зароби танкер сo нафта

ТЕНЗИИ КАЈ ПЕРСИСКИОТ ЗАЛИВ: Иран зароби танкер сo нафта

Во оваа земја се измерени 50 степени

Во оваа земја се измерени 50 степени