21 Јануари, 2019
0.5428
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

На обука, па во воз: Во што ќе ги „претвора“ Германија мигрантите

Објавено во: Свет 09 Јануари, 2019

Германскиот регион Баден-Виртемберг одлучил да обучи бегалци да бидат машиноводачи.

Оваа одлука е во рамки на кампањата „река работници“ која стигна во земјата во 2015-та година да ги вклучи во производните текови.

За околу 15 месеци луѓето кои имаат јасен статус во земјата, и добро го познаваат германскиот јазик би требало да добијат сеопфатна обука за оваа важна професија, соопштено е од сообраќајното министерство на германскиот регион.

На Министерството во Штудгард се проценува дека ќе му требаат во претстојните години околу 1000 работни места на локалните железници во спомнатиот регион пренесуваат германските медиуми.

Во соопштението на Министерството се наведува дека околу 44 000 бегалци добиле дозвола да останат и побараат работа во Баден Виртемберг.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Милијардер нурна во најдлабоката дупка на светот во морско дно и се шокирал од она што го затекнал

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

(ВИДЕО) Норвешка гради мега автопат: Чини 50 милијарди долари, ама ќе сфатите зошто толку многу!

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

„Законот за робови“ ги вади Унгарците на улица

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Никој не го виде. Останува нејасно дали Путин денеска се капеше во мраз-вода

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

Кина станува телекомуникациски лидер-постепено воведува 5G мрежа

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ВИДЕО) ПЕКОЛЕН НАФТОВОД ВО МЕКСИКО: Над 20 мртви и 70 повредени во експлозија предизвикана од крадци

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

(ФОТО) МИСТЕРИОЗНАТА РУСОКОСА НА ПУТИН: Единствената жена која го следи на сите патувања а за неа не се знае ништо

Два астрономски феномени викендов на небото

Два астрономски феномени викендов на небото

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа

Маж се самозапали на плоштад, минувачите го изгаснаа