20 Јули, 2018
0.3635
    ALK 8000.45    -0.15%     CEVI 950    6.98%     GRNT 831.09    2.69%     KMB 5182.91    0.42%     MPT 43620    0.28%     OKTA 4300    -0.02%     PPIV 46500    2.18%     REPL 62100    -2.97%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 96    0%     STIL 130    0.71%     TNB 13942    0.38%     TPLF 1210    10%     TTK 1000    0.1%     UNI 2424.09    -0.04%     ZILU 250    0%

На Славонија и фалат сезонски работници!

Објавено во: Балкан 16 Април, 2018

Иако оваа година се планираат според квотите на Министерството за внатрешни работи да се ангажираат 500 сезонски работници,  сепак и тоа ќе биде малку за Славонија каде се потребно берачи на грозје. 

Во Славонија и Барање фалат работници за корење лозје, така што некои фирми мораа и своите книговодители да ги изнесат на терен за да работат. 

„Се иселуваат и луѓе со навршени 60 години, што е незамисливо“- вели Жолтан Пинкерт за Dnevnik.hr. 

И додека едните се иселиле, другите подобро им е да примаат социјална помош, се жалат произведувачите. 

17 куни по час се нудат за берење јаболка или грозје во Барање. 

Произведувачите велат дека заради многуте давачки, не можат да им парираат на цените на море и во странство. 

Поради немањето работници се намалуваат површините и се откажуваат нови инвестиции. 

Можеби ќе ве интересира

Коѕијас за името: Северна Алјаска би било многу поприфатливо

Коѕијас за името: Северна Алјаска би било многу поприфатливо

НАРОДОТ СЕ ИСЕЛУВА: Балканска земја лани остана без 50.000 граѓани

НАРОДОТ СЕ ИСЕЛУВА: Балканска земја лани остана без 50.000 граѓани

Дали поделба на Косово ќе предизвика војна?

Дали поделба на Косово ќе предизвика војна?

Бутарис за името: Потребна е една генерација систематска работа за да се постигне еден нов баланс

Бутарис за името: Потребна е една генерација систематска работа за да се постигне еден нов баланс

На Хрватска и фалат 16 000 работници - добредојдени се и ученици

На Хрватска и фалат 16 000 работници - добредојдени се и ученици

Црна Гора му одговори на Трамп

Црна Гора му одговори на Трамп

Русија не демантира обиди за вмешаност во грчката политика

Русија не демантира обиди за вмешаност во грчката политика

Имаат три пати помали плати од западот, а поскапа електроника и облека

Имаат три пати помали плати од западот, а поскапа електроника и облека

Предлог за обединување на Косово и Албанија пред да влезат во ЕУ

Предлог за обединување на Косово и Албанија пред да влезат во ЕУ