19 Февруари, 2020
0.0248

НА ЗДРАВЈЕ ЈЕНС - Какво вино му подари Заев на Столтенберг

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Во бројните фотографии кои ги сподели премиерот Зоран Заев од неговото присуство во Лондон, на Самитот со кој НАТО одбележува седумдесетгодишнина од своето постоење, е и онаа како му подарува вино на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Тој во својата објава вели дека Столтенберг е еден од нашите најголеми пријатели, и му посакува да ужива во вкусот на ова одлично македонско вино.

„Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, е еден од нашите најголеми пријатели и поддржувачи. "You will join NATO" рече во една прилика и покажа на дело дека Алијансата остварува, а со тоа и ние го остваруваме генерацискиот сон. На здравје Јенс, уживај во вкусот на ова одлично македонско вино“, напиша премиерот Заев.

Од фотографиите може да се види дека станува збор за белото вино на компанијата „Тиквеш“, Барово, со етикета од Министерството за одбрана.

Од компанијата потврдија дека подареното е нивното бело вино „Барово“, едно од нивните премиум вина, кое го нарачало Министерството за одбрана. Тие вина се нарачуваат со приватна етикета, кога се даваат како подароци на државници или други значајни личности.

Белото вино на „Тиквеш“, „Барово“, со тежина од 0,7 литри, според податокот што може да се најде на интернет, има цена од 1.130 денари.

Нашата делегација, спшоред сознанијата, не отишла во Лондон, со само едно шише вино, туку од компанијата биле нарачани повеќе шишиња вино, кои најверојатно им биле подарени на другите високи присутни гости на Самитот на НАТО Алијансата во Лондон.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти

НЕ ПРЕКИНУВА НЕЛЕГАЛНИОТ ПРЕВОЗ - скопјанец „уловен“ со петмина мигранти