25 Јуни, 2022
0.0314

НАД 100.000 ПОДЗЕМНИ БУНКЕРИ ВО ФИНСКА И ВО ШВЕДСКА: Со години се подготвуваат за напад од Русија

Објавено во: Свет 16 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Од 2014 година, Шведска работи забрзано на подготовка и модернизација на својата мрежа на подземни бункери. Според проценките на надлежните служби, на територијата на оваа скандинавска земја во моментов има меѓу 65.000 и 70.000 бункери, подготвени да примат речиси 80 отсто од шведското население (околу 10 милиони). Иста е ситуацијата и во Финска. Соседната држава на Шведска има мрежа од околу 55.000 подземни бункери кои имаат доволно капацитет да го сместат целото население (приближно 5,5 милиони).

Скандинавците силно веруваат дека постои закана. Во време на мир, овие подземни бункери функционираат како кина, клубови, кафулиња, музеи, цркви, спортски терени... Штом владата издаде наредба, во рок од 72 часа сè мора да биде подготвено „тип-топ“ за да се примат луѓето, пишува 24сата.хр.

Шведската влада одамна заклучи дека се е прашање на подготовка и едукација на граѓаните. Во 2018 година, четири години пред избувнувањето на војната во Европа, тие испратија памфлети од 20 страници до сите свои граѓани на нивните домашни адреси, советувајќи ги како да постапат во случај на војна. Имаат се внатре. Од упатства за подготовка на храна, избегнување токсични хемикалии, употреба на оружје, како да се разликуваат „лажните вести“ ...

„Доколку дојде до криза или војна, памфлетот е дизајниран како дополнителна едукација за нашите граѓани. Шведска е побезбедна од многу други земји, но секогаш постои можност за закани и затоа мора да дејствуваме. Ако сте подготвени, тогаш полесно е да се дејствува“, изјави шведскиот портпарол за владата на Гардијан во 2018 година.

„Општеството е ранливо. Затоа поединците мора да бидат подготвени да помогнат. Се обидуваме да ги „пополниме празнините во знаењето на луѓето со конкретни информации“, изјави за истиот медиум Ден Елиасон, чија државна агенција го создаде памфлетот.

И додека бункерите низ остатокот од Европа се распаѓаат и запоставени, таквото сценарио е невозможно во Скандинавија.

„Имаме долга традиција на подготовка и подготвеност. Нападот на Русија не мора да се случи денес, утре, нашата генерација, следната генерација... Но, ние секогаш мораме да бидеме подготвени и да имаме решение“, Чарли Салониус-Пастернак, водечки истражувач во Институтот за вести ABC, изјави за ABC News за меѓународни односи во Хелсинки.


Во Шведска, официјалните лица во основа ја даваат истата изјава.

„Луѓето знаат каде им е најблиску „Скидсрум“. Можеби порано не беше така, но сега се се смени“, вели член на шведската цивилна заштита.

За секој случај, владата разви апликација каде што може да се види каде е најблиското засолниште. И покрај завидниот статус на подготовките, граѓаните на Шведска бараат владата да продолжи да гради нови бункери. Не ги интересира цената, ги интересира безбедноста и посочуваат дека меѓу 20 и 30 лица немаат пристап до прифатилиштето. Владата ги слуша граѓаните и се градат нови бункери, пишува шведскиот портал Локал. Наскоро ќе бидат изградени десетици, ако не и стотици нови бункери за да се сместат уште 50.000 Швеѓани. Цената на проектот е околу 95 милиони евра. И додека Шведска има уште работа, Финците се подготвени, онолку колку што една земја може да биде подготвена за нуклеарна војна и инвазија... Така Хелсинки ја носи неофицијалната титула „најбезбеден град во светот“. Под финската метропола има дури 5.500 подземни бункери и засолништа поврзани со серија тунели долга 330 километри. Има места за секој од 660.000 жители на Хелсинки, плус уште 100.000 луѓе, проценуваат властите.

Во главните градски бункери има доволно храна и вода во секое време за 14 дена, многу од нив се поврзани со продавници со тунели, синџирот на снабдување е обезбеден според владините проценки.

Во оваа земја, според законот, како и во Шведска, зградите над одредена површина (приближно 1000 квадратни метри) мора да имаат засолништа во кои може да се инвестира.

Извор: 24 часа.хр

ФОТО: YouTube

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

ГОЛЕМИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ВИСОКАТА КОМАНДА НА РУСКАТА АРМИЈА - Путин разрешил двајца генерали

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ЈА ПРИСИЛАТ УКРАИНА НА ЛОШ МИР - Борис Џонсон вели дека тоа е поради економските последици

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

СРБИН СВЕДОК НА СТРАВИЧНИОТ НАПАД ВО ОСЛО - Седам покрај организаторот, проверува дали другите гости од странство се живи (ВИДЕО)

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ИЗБОРОТ НА ЖИВОТОТ Е НАША ОДГОВОРНОСТ ЗА ИДНИНАТА - Ватикан ја пофали одлуката за абортусот, за Бајден ова е тажен ден за Америка

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

ПРАТЕНИК ОД РУСКАТА ДУМА УПАТИ МОРНИЧАВИ ЗАКАНИ КОН ЕДНА ЕВРОПСКА ДРЖАВА - ако дојде до трета светска војна, вие сте први на удар

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Нов земјотрес го погоди Авганистан и однесе пет жртви

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Хајдаи: Останувањето на позиции кои беа немилосрдно гранатирани со месеци едноставно нема смисла

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

Поради војната во Украина на 50 милиони луѓе им се заканува глад

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга

На руски војник ќе му се суди за убиство на цивил и силување на неговата сопруга