20 Септември, 2018
0.2989
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

НАДОЛЕН ТРЕНД: Зошто гастарбајтерите праќаат се помалку пари во државата?

Објавено во: Финансии 13 Јули, 2018

Безмалку 315 милиони долари пратиле работници во земјава како лични дознаки од странство во цела 2017 година. Според податоци на Светската банка оваа сума е за 25 милиони долари поголема од таа во 2016 година кога во земјава по тој основ влегле 290 милиони долари. Но ланската сума секако е пониска од рекордот во 2011 година кога како лични дознаки се водат 434 милиони долари. Од тогаш наваму трендот беше надолен се до 2017 кога има зголемување на сумата.

Пари се за преживување, за туркање на месецот, многу ретко за некоја инвестиција, за старт на нов бизнис. Нашинците кои работат во странство на своите семејства речиси на месечна основа им праќаат пари назад. Сепак се тврди дека сумата која официјално е прикажана е доста помала од реалната оти голем дел од парите се префрлуваат овде по неофицијални канали. Тоа значи дека ги носат со себе кога се враќаат или ги праќаат по роднини.

Ако се анализираат само податоците од Светска банка, по години, од 2002 до 2008 година има постојан раст на сумата која се води како дознаки од странство. Во 2002 година по тој основ во земјава влегле 106 милиони евра, додека во 2008 година се над 406 милиони евра. Следните две години вкупната сума е пониска, но во 2011 година личните дознаки стасуваат до рекордните 434 милиони евра

Од таа година навака сепак е евидентиран пад и тоа драстичен, затоа што во 2016 година сумата се спиштила до ниво од 2006 година. Познавачите велат дека тоа се годините на кризата, па разбирливо и помалку пари стасуваа во земјава и од нашинците. Тоа сепак не коинцидира со податокот дека се повеќе луѓе се исселиле од државата во последните години. Упатува дека надвор се по цели семејства па и практично нема потреба од испраќање пари назад.

Инаку статистика за личните трансфери води и Народната банка. Според податоци оттаму лани, трансферите од работници изнесуваат 198 милиони долари. Годинава по тој основ приливот во земјава за три месеци е  38 милиони долари.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029