24 Февруари, 2020
0.0189

НАЈБОГАТИОТ КИНЕЗ ОД ДАВОС ПРЕДУПРЕДУВА: Светот се лизга кон трета светска војна

Објавено во: Свет 25 Јануари, 2019

Бројните технолошки достигнувања и напредок во светот би можеле да доведат до трета светска војна, предупредил основачот на платформата Алибаба и еден од најбогатите луѓе во светот Џек Ма.

Говорејќи на Светскиот економски форум во Давос, тој нагласил дека светските велесили би можеле да покренат борба за технолошка доминација.

-Првата светска војна избила поради првата технолошка револуција. Втората светска војна предизвика друга технолошка револуција. Сега сме во трета технолошка револуција ...“ рекол Ма.

Додал дека светските трендови веќе довеле до почеток на редистрибуција на моќта.

Го истакнал растот на Кина и Индија и најавил дека Африка би можела да почне да профитира од третата технолошка револуција.

-Како тоа ќе се доживее во развиениот свет, кој останува без својот дел од колачот, во кој платите паѓаат и доцнат ....Како лидерите на тие земји ќе реагираат кога видат дека повеќе не се така главни, како некогаш-се запрашал Ма во текот на настапот во Давос.


Foto: Shutterstock, EPA


Можеби ќе ве интересира

ВЕСТА ГИ ШОКИРАШЕ КИНЕЗИТЕ: Познато кој го донел коронавирусот во Вухан

ВЕСТА ГИ ШОКИРАШЕ КИНЕЗИТЕ: Познато кој го донел коронавирусот во Вухан

ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ НА ГОТОВС: Во Италија празни рафтови

ПОВЕЌЕ ЗЕМЈИ НА ГОТОВС: Во Италија празни рафтови

(ВИДЕО) НОВИ НАПАДИ: Палестинците истрелаа проектили кон Израел, со што вратија тие?

(ВИДЕО) НОВИ НАПАДИ: Палестинците истрелаа проектили кон Израел, со што вратија тие?

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУСОТ ПРАВИ ПУСТОШ ВО ИТАЛИЈА: Градови-духови, во Милано маркетите се празнат

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУСОТ ПРАВИ ПУСТОШ ВО ИТАЛИЈА: Градови-духови, во Милано маркетите се празнат

Коронавирусот ја однесе четвртата жртва во Италија, починал 84 годишен маж

Коронавирусот ја однесе четвртата жртва во Италија, починал 84 годишен маж

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

Кој го донесе коронавирусот во Италија - таа изби трета по број на заразени

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

(ВИДЕО) ТВРДЕШЕ И ДОКЖУВАШЕ ДЕКА ЗЕМЈАТА Е РАМНА - „лудиот Мајк“ загина во ракета што сам ја направил

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада