14 Јули, 2020
0.0230

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Објавено во: Македонија 29 Мај, 2020

Досегашните мерки не се добри не затоа што се сами по себе лоши или погрешни.
Едноставно не се соодветни, не се на соодветен начин објаснети и не допираат до множеството граѓани во државата, напиша на фејсбук професорката Мирјана Најчевска.

Таа вели дека во земјава се умир апостојано од различни причини па додава. 

„Во оваа вукојебина луѓето не ги плашиш со смрт.
Ковидот е само уште една од причините на списокот.
Ништо повеќе.
Кога веќе не си покажал желба да се справиш со другите, зошто ова би било нешто посебно?
Кога просекот на живеење ти е осум години понизок од европскиот просек, зошто очекуваш дека мерките кои таму се применуваат ќе имаат исто значење овде?
Овој народ не мисли дека може подобро.
Овој народ воопшто не мисли. Затоа што веќе 30 години немислењето е највисока доблест која повеќекратно се наградува, вели Најчевска.


Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти