19 Февруари, 2020
0.0192

Најчевска по откриената „Јавна соба“ предлага воведување предмет сексуално образование во школите

Објавено во: Македонија 27 Јануари, 2020

“Во врска со затворена група на „Телеграм“ во која средношколци споделуваат експлицитни фотографии од свои врсници, Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за мотивите и целите на формирање на оваа група.“

А јас ете се прашувам, остана ли еден нормален човек во земјава? Ќе ги откривале мотивите за споделување и ширење на фотографии на гениталии од страна на деца. Ма не ме зезај.

1. Сесуалноста и сексот се исклучително важна тема за децата (како и да ги гледате тие се сексуални битија). И тоа е многу силен мотив за формирање на ваква страна и толкав интерес за неа. Тоа е облик на истражување и откривање на границите на дозволеното и пркосење на светот на возрасните.
2. Децата не се раѓаат со сознанија за тоа што е меѓучовечка комуникација, почитување на другиот, почитување на приватноста, емпатија. Тоа се учи. По дома и во училиште. Изгледа не сте ги научиле.
3. Се додека не воведете во училиштата предмет сексуално образование и не почнете отворено да разговарате со децата за тоа што ги интересира од областа на сексуалноста, нема да може да се адресира проблемот на ваков вид вознемирување.
4. Она што им прилега на децата не им прилега на возрасните. Некои работи треба да се погледнат од една поинаква (тинејџерска) перспектива. И така да се оценуваат. А не со моралистичко припаѓање во несвест.“


Фејсбук статус-Мирјана Најчевска

Можеби ќе ве интересира

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

АКЦИЈА ВО КРУШОПЕК: Запленета голема количина дрога

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

СО ГОДИНИ СИ ЈА ЗЕМАЛ ПЕНЗИЈАТА НА ПОЧИНАТА ЖЕНА - вработен во Пошта во Тетово „лапнал“ 4 илјади евра

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

ДРАМА НА „МОНСТРУМ“ - обвинетите ја прашуваа Јанкулоска, Фетаи стои на ставот дека тие се сторителите

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

Вице Заев: Не сум се сретнал со никој од „Рекет“, на криминалците им нема спас!

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа укинување на концептот „техничка влада“ во иднина

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

Чулев: Операторот не знае како треба да изгледаат пасошите, проблем е новото уставно име

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

АЕК ќе ги блокира странските броеви: Секако не кревајте

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Гордана Јанкулоска: За „Монструм“ прв ме извести Ивица Анчевски - Пуки

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев

Милошоски го предаде аудио-материјалот: Обвинителството да го повика Заев