03 Јуни, 2020
0.0514

Најчевска предлага бесплатна вода и струја наместо зголемување на минималната плата

Објавено во: Економија 16 Октомври, 2019

За две илјади денари минималната плата ќе биде повисока од декември. Ова го одлучија надлежните а договорот е сумата да биде 14.500 денари.

Јавноста веќе почна со коментари но и негодувања за оваа одлука.

Професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи дава друг предлог . Таа вели да не се зголемува минималната плата туку да се обезбеди бесплатна струја и вода и затоплување и домување за луѓето со ниски примања.

-Наместо да се зголемува минималната плата (што е финансиски проблематично, а нема многу да го промени животот на луѓето кои ќе ја примаат), јас лично за луѓето со ниски примања би обезбедила бесплатна струја и вода и затоплување и домување- пишува Најчевска на Фејсбук.

Експертската јавност пак препорачува да не се избрзува. 

Но дали фирмите ќе можат да го издржат поголемиот финансиски товар, ќе мора ли некои да стават клуч на врата? ...

Фактор анализираше на оваа тема, а детално може да читате овде.

Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

ИНТЕРВЈУ ЗЕЌИРИ: Корона кризата го зголеми мобингот врз работниците, тие мора да се охрабрат да побараат заштита на суд

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Сагата на странските инвестиции: Многу зборови, малку работа

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

Милионите од Џонсон Мети изостанаа во државниот буџет на Македонија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

И ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСИРОМАШНИ: Лоши очекувања за македонската економија

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

БРОЈКАТА НИКОГАШ НЕ БИЛА ПОГОЛЕМА: Се повеќе Германци работат со скратено работно време

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

СТАПИ НА СИЛА ДЕНЕСКА: Русите четири месеци нема да увезуваат нафта

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

РЕКОРДНА НЕВРАБОТЕНОСТ: Oд Втората светска војна вакво нешто не се случило во Австрија

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните

Инспекторатот предложил олеснување на протоколите за кафулињата и рестораните