06 Декември, 2019
0.0201

Најчевска: Власта не може да ја урне суетен новинар, туку премиер кој не ги гледа криминалците околу себе

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

Власта не може да ја урне суетен новинар, туку премиер кој не ги гледа криминалците околу себе, пишува професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи. Таа ја коментира вчерашната изјава на премиерот:

„Многу малку веројатно е неколку криминалци, еден не баш добар новинар и човек со нехетросексуална ориентација да ја урнат владата.

Многу веројатно е владата да биде урната од сурија криминални јавни обвинители и судии, лошо избрани советници на премиерот, уште полошо избрани министри во владата и изјави на премиерот кои промовираат и поддржуваат стереотипи и предрасуди.
Меѓутоа најлесно од се владата можат да ја урнат апологети на власта (како на пример Ѓорѓи Спасов) кои очигледно не разбираат дека некои грешки не може и не смее да се покриваат затоа што покривањето само по себе уште повеќе ја продлабочува грешката.
Во случајот со употребата на зборот педер во неговото наводно колоквиално значење (па уште содржано и во речникот на македонскиот јазик како најголем срам) всушност се промовира и поддржува поврзувањето на сексуалната ориентација со одредени психолошки карактеристики. Тоа е исто како премиерот да кажал: се извинувам на луѓето од африканско потекло ама ова нигериве ... или, се извинувам на жените ама долга коса краток памет, или, се извинувам на Албанците, ама ова Шиптариве, или ...
Значи да повторам: не може да ја урнат власта неколку криминалци, еден не баш добар новинар и човек со поинаква сексуална ориентација.
Меѓутоа владата може да ја урне премиерот кој не ги гледа криминалците околу себе, кој не разбира дека и не баш добриот новинар треба да биде слушнат што кажува и дека било која од основите за дискриминација употребени во пежоративна смисла значи отворен атак врз одредена група, промоција на предрсуди и поддржување на дискриминација...“ - пишува Најчевска на Фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

Бујар Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

Бујар Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

КАМЧЕВ СВЕДОЧИ: Му кажав на Заев за „Рекет“ - тој ме прати со доказите директно кај Рускоска

КАМЧЕВ СВЕДОЧИ: Му кажав на Заев за „Рекет“ - тој ме прати со доказите директно кај Рускоска