29 Мај, 2020
0.0213

Најчевска за апанажата на Груевски: Ја прекадашивте

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2019

Лавина од коментари по одлуката на собранието поранешниот лидер на ВМРО ДПМНЕ да има право на апанажа.

Професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи вели дека ова не може да е случајно, туку е намерно и смислено и мора да биде казнето.

„На сите криминали кои ги направил ќе одржиш фарса судење на кое ќе го осудиш за најминорното нешто.
Потоа ќе му овозможиш па и помогнеш да побегне надвор од државата.
Потот ќе направиш фарса као ние го бараме и сакаме да се врати.
Па нема да го разрешиш од пратеничката функција по силата на законот туку ќе му исплаќаш плата.Па ќе направиш фарса дека ќе го разрешуваш конечно.
Па ќе му дошепнеш да прати оставка.
Па нешто ќе се чаталиш по медиуми дека треба лично да дојде.
Па ќе му ја усвоиш оставката и ќе му исплаќаш апанажа на осудениот и побегнат криминалец.
Не ова не може да е случајно.
Ова е намерно и смислено и ова мора да биде казнето.
И казната ќе стигне бидете сигурни.
Ја прекрдашивте.
А таа службата груевистичка која ви рекла дека е според закон и деловник одамна требаше да ја расчистите.“ - пишува Најчевска на Фејсбук.

Имено, според собранискиот деловник, пратеник кој ја извршувал оваа функција повеќе од 24 месеци, има право да побара апанажа за една година.

Можеби ќе ве интересира

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Д-Р. КОСТОВ-ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ ИМА НАПЛИВ НА ЗАРАЗЕНИ: Доаѓаат пациенти со најтешка клиничка слика и мора да бидат на респиратор

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

Ексдиректорката на Кожно ќе помине со казна од 10 илјади евра

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче

ВО ЖИВО: Прес конференција на Венко Филипче