24 Март, 2019
0.2393
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Најчевска за Силјановска: Стара реторика, стари цели, таа не нуди ништо ново

Објавено во: Македонија 19 Февруари, 2019

Низа реакции предизвика името на професорката Гордана Силјановска која во име на опозициската ВМРО ДПМНЕ ќе се бори за претседателска функција.

И негативни и позитивни реакции секојдневно се бројат во јавноста.

Професорката Мирјана Најчевска на социјалните мрежи со коментар околу кандидатката за наследник на Иванов.

„Гордана Силјановска како кандидат за претседател има две добри карактеристики.

Прво - тоа што е жена.
Второ - тоа што е повозрасна.
И тука запира доброто.
Она што е најстрашно кај нејзе како кандидат е тоа што не нуди ништо ново. 
Стара реторика, стари цели, минати идеи, веќе видени и чуени и доживеани активности.
Едноставно достоен претставник на партијата која е свртена кон минатото и чиј највисок дострел е лошо препишување од оние кои знаат или, имитации на некој оригинал.
Во тоа (препишувањето) се мешаат и христијани и партизани и меѓународни органи и организации и демократски вредности и конзервативна методологија и баби и жаби, и социјала и законодавна власт и право и ..., се на еден куп.
Таков и кандидатот. Кармакашија од контрадикторни изјави, противречни ставови, мешавина на вистини, полувистини и невистини, добро зачинето со себефалење, подмачкано со навреди и омаловажување и ставено во калапот на национализмот. 
Значи да повторам, тоа што е жена и возрасна е добро, се останато е труба“ - пишува Најчевска на Фејсбук.


„Многу е едноставно:

Кандидатката која прифатила поддршка од партијата која што ни го одзема правото слободно да одлучуваме за нашите тела, која што спроведе матка=инкубатор опресија, што укина родови студии, што ги сатанизира нашите сестри - лезбејки и транс жени, што сееше страв од ислам а со тоа и од нашите сестри муслиманки, за која сите што користат социјална помош беа паразити, која ни кажа дека се бориме за “некакви си женски права”, нема да го добие мојот глас“, пак пишува пак Билјана Котевска.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Спасовски нема да дозволи уцени, кој има лиценци за одгледување на канабис?

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

Спасовски за писмото од ИВЗ: Сметаме дека заканите се неприфатливи

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

ВМРО-ДПМНЕ: Млад роднина на Хари Локвенц добил концесија за ординација

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Османи побара „награда“ од Европската комисија и за доброто чување на границата

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Скопскиот бискуп ги повика посетителите да бидат пристојни за време на литургијата на Папата Франциск

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

Познат слоганот под кој Пендаровски оди на избори

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

ВМРО-ДПМНЕ: ИСИС добија три пати помали казни

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува

Академик Изет Зеќири: 45,6 отсто од семејствата со помош за трето дете беа албански, затоа се укинува