31 Мај, 2020
0.0244

НАЈДЕНА Е ЦРНАТА КУТИЈА: Само двајца ја преживеале авионската несреќа во Пакистан

Објавено во: Свет 23 Мај, 2020

Најмалку 97 загинати и двајца преживеани има во авионската несреќа која се случи вчера во Карачи, Пакистан. 

Во авионската несреќа преживеале само две лица. Авионот превезувал 91 патник и 8 членови на екипажот. 

Пакистанското Министерство за здравство информираше дека се идентификувани  телата на починатите и истите се извлечени од местото на несреќата. Пакистанскиот авион „Ербас А320“, се урна во населено место непосредно пред да слета на аеродромот во Карачи.

Пронајдена е црната кутија, објави денеска претставникот на авиокомпанијата „Пакистан интернешнал ерлајнс“, Абдулах Кан.

Авионот летал од градот Лахоре до Меѓународниот аеродром Џинах во Карачи, кој е еден од најфреквентни аеродроми во земјата.

Можеби ќе ве интересира

Прва жртва во протестите во Америка

Прва жртва во протестите во Америка

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Црн биланс: Бразил ја помина Шпанија по бројот на починати од Ковид-19

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

Уапсен е полицаецот кој го уби Џорџ Флојд

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

(ВИДЕО) ПРОТЕСТИ ВО 21 ГРАД: Италијанските лекари бараат реформи

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО МИНЕАПОЛИС: Демонстрантите бесни по убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

СЕ БЛИЖИ 2 ЈУНИ: Франција ќе излезе од изолација

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ИМА 111 ГОДИНИ: Чилеанка го победи коронавирусот

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени

ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ: Јужна Кореја сега има 11.344 заразени