09 Декември, 2022
0.0368

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

Објавено во: Свет 25 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

По три години, Виена повторно е на врвот на индексот на Економист за најдобри градови за живеење (The Global Liveability Index).

По две години во кои рејтингот на градовите беше силно погоден од пандемијата на корона вирусот, односно мерките што беа преземени, во 2022 година ситуацијата се нормализира.

Главниот град на Австрија, кој нуди безброј можности за култура и забава, се рангира високо во однос на стабилноста, има добра инфраструктура и на своите граѓани им нуди одлична здравствена заштита - тој е најдобро оценет град со импресивни 99,1 поени од можни 100. Главниот град на Данска, Копенхаген и швајцарскиот град Цирих се следните два града на листата, пишува Ал Џезира.

Тука се и канадските Каљари и Ванкувер, Женева, Франкфурт, Торонто, Амстердам, Осака и Мелбурн.

На дното на листата на градови по квалитет на живот е Дамаск со оценка 30,7.

Лошо рангираат и нигериските Лагос, либиските Триполи, Алжир и Карачи.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

(ВИДЕО) Бахмут е пепел - Вагнер вели тоа е кланица за украинската војска

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Путин е разочаран од изјавата на Меркел и кажа дека порано можел да ја нападне Украина

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)