22 Септември, 2023
0.0273

НАЈДОБРИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ МИ РЕКОА: Шефе, ова ни некои од нас не можат да го изведат

Објавено во: Балкан 03 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во гостувањето на ТВ Прва зборуваше за неговата посета на основното училиште „Владислав Рибникар“ по масакрот во кој момче-убиец уби деветмина негови врсници и училишниот чувар, причината зошто тоа го направи тајно, како и начинот на функционирање на училиштето по трагедијата и завршувањето на учебната година.

На прашањето зошто го криевте фактот дека сте биле во училиштето „Рибникар“, тој рече дека понекогаш не ја информира јавноста за се.

- Отидов на училиште во раните утрински часови, мислев дека нема да најдам никој освен директорот, но таму имаше други луѓе, го најдов чуварот, неколку учители, се потпишав во книгата на жалост, го видов местото на злосторството и бев уште повеќе ужаснат отколку во моментот кога слушнав дека се случило. Не можам да не помислам како момчето убиец успеа да го направи тоа. Кога ќе влезеш во таа барака имаш две врати а потоа скали. Тој неверојатно од долниот агол успеал да го погоди чуварот кој стоел пред него. Најдобрите специјалци ми рекоа „шефе, некои од нас не можат да го направат ова“. Таму седеле двете девојчиња, тоа е растојание од 9 до 11 метри... ги разбирам родителите кои потоа не можат да ги пратат децата таму“, рече тој.

Вучиќ изјавил дека разговарал со некои од родителите на децата од „Рибникар“.

– Мора да покажете почит кон семејствата на жртвите и кон тој ресор, рече претседателот, додавајќи дека во исто време сите други сакаат да продолжат, или повеќето други сакаат да продолжат. Ги слушав сите кога донесовме одлука да го прекинеме училиштето. Се заклучуваат 6. оценки, но тие што сакаат да ги подобрат своите оценки можат да го сторат тоа. Кога станува збор за врсничкото насилство, што беше спомнато, немаше врсничко насилство врз него - додаде Вучиќ.

За ставот дека системот потфрлил во два масакри

- Што да правиме сега? Дали вие или јас сме виновни за реакцијата на Обвинителството за случајот со убиецот од Младеновац? Тие се независно тело на Србија. Тоа беше шок за цела Србија, секое дете беше истрауматизирано. Никогаш не сум бил на родителска кај Данило, кај Милица сум била можеби два пати. Ниту кај Вукан не сум отишол, понекогаш го среќавам или чекам пред установата и тоа е ретко. Бев згрозен тој ден и после два-три часа, иако претходно не се прашував каде е моето мало дете, бидејќи знам дека е во градинка, но тој ден се јавив да прашам како е моето дете. И така реагираше секој родител, дури и оние кои се подобри татковци од мене. Сакам да ви кажам дека сите беа загрижени, сите бевме обединети. И тогаш некој се обиде да го наруши на најлош можен начин. Не смеам да ви кажам што ми рекоа родителите во Дубона, Орашје, од почит кон жртвите и ситуацијата - рече Вучиќ, кој најави и нови информации за акцијата на МУП за собирање оружје.

Извор: Блиц

Можеби ќе ве интересира

Хрват водел гола жена низ село прикажувајќи ја како прељубничка

Хрват водел гола жена низ село прикажувајќи ја како прељубничка

Зошто Бугарија го протера рускиот свештеник Васијан?

Зошто Бугарија го протера рускиот свештеник Васијан?

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица