22 Март, 2023
0.0214

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница

Објавено во: Македонија 28 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

Најдолгохоспитализираниот пациент од Ковид-19 во Македонија не може шест недели да излезе од болница.

Ова за Телма го потврди денеска докторот од Универзитетската Клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби, Илир Демири, без да го открие идентитетот на пациентот.

Се работи за средовечна личност кој има компликации. Демири вели дека во просек престојот на пациентите во ковид-центарот е две недели, но има и такви кои се задржуваат до четири седмици.

И министерот за здравство Вено Филипче вели дека пациент може да биде задржан подолго време ако му се јават компликации.

- Компликации на белите дробови може да задржат пациент месец и пол дена во нолница. Медицинската наука нема се уште дадено нови одговори, како излегуваат нови компликации. Во последно време има и такви со воспаление на срцето, на што може да се должи и високата смртност, вели Филипче.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија