20 Јануари, 2019
0.3064
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Најголемиот хрватски авантурист на Викенд: Како станав првиот хрватски и 26-тиот човек во светот кој го освои Јужниот Пол

Објавено во: Мои пари 13 Јуни, 2018

Давор Ростухар ќе зборува како го постигнал својот најголем сон, Дејан Верчич ќе ни открие зашто сликите ги заменуваат зборовите, а магичните реченици за продавање на продуктите ќе ни ги сподели Петер Сонто

Преживување во пустината каде што не живее ниту едно живо суштество и притоа да пешачите околу 1200 километри за 48 дена, влечејќи санка која тежи повеќе од 100 килограми, во ова успеа само еден Хрват - Давор Ростухар. Како успеа да го постигне својот најголем сон ќе ни раскаже на 11-тиот Викенд Медиа Фестивал, овој Септември во Ровињ, најголемиот авантурист во оваа област и членот на првата Хрватска независна експедиција на Јужниот Пол.


“Зошто во моментот сме во пост-литературна ера во која читањето стана реткост како во средниот век”, на 11. Викенд ќе ни открие Дејан Верчич (Dejan Verčič), професор и раководител на Одделот за комуникации при Универзитетот во Љубљана. Верчич ќе зборува завраќањето на фокусот од зборови на слики кои ја обликуваат денешната комуникација. Познати се неговите комуникациските трендови кој редовно ги дискутира од 1994 година, кога започнал да го организира BledCom, годишен меѓународен симпозиум за истражување на односите со јавноста.

„Лажни вести, пост-факти и пост-вистина кои го следат пост-читањето стимулираат граѓански и потрошувачки промискуитет  - доаѓаат нови турбулентни дваесетти и луди години, во кои конечно ќе ја напуштиме галаксијата на Гутенберг и ќе започнеме со прекрасен нов свет на живописни слики“, велиДејан Верчич.

Дејан е словенечки практикант и стратешки комуникатор кој докторирал на Лондонската школа за економија и политички науки (LSE). До сега напишал над 10 книги и 300 научни статии. Партнер е и директор за развој во компанијата Стратком. Награден е во 2001 година од страна на Алан Кемпбел-Џонсон од Велика Британија за исклучителен придонес во меѓународните односи со јавноста, а во 2016 година во Њујорк ја добива највисоката награда на Американскиот Институт за односи со јавноста за практичната употребливост на научните истражувања - Pathfider Award.

Од Унгарија во Ровињ доаѓа основачот на SpringTab.com и спортист од Универзитетот во Јужна Калифорнија, Петер Санто (Péter Szántó), кој ќе даде свој осврт за магичната формула која треба да им помогне на учесниците успешно да го продадат својот продукт (pitch). На неговата работилница, учесниците ќе можат да ги претстават своите продукти пред Петер, а за помалку од 10 минути ќе треба да деконструираат и да создадат магична реченица за секој од нив.

Санто, воедно е и познат влогер кој се занимава со продуктивноста. Вклучен е во првите 30 под 30 години во унгарското издание на Форбс, а во својата кариера има соработувано со Time WarnerL'OréalOTPFashion Street и TripTrotting. Говорникот од Унгарија ќе споделува уште едно супер искуство и совети за најдобро лансирање на личните бренд.. Уживајќи во она што го работи тој успеа да изгради име во светот на дигиталниот бизнис.

Најголемиот регионален фестивал за комуникации – Викенд Медиа Фестивал оваа година ќе се одржи од 20 до 23 Септември. Како и секогаш, локацијата ќе биде во поранешната Фабрика за цигар во Ровињ (TDR). Партнерите на фестивалот се Франција и Германија. Сите маркетери можат да ги пријават своите трудови на седмиот по ред BalCannes, а најдобрите дигитални дела во Регионот повторно ќе ја добијат најважната дигитална награда SoMo Borac.

Можеби ќе ве интересира

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Заврши вториот кампус експиријанс Македонија во организација на Реал Мадрид Фондација

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Дефектот на ул.Јане Сандански е саниран

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Невладини организации: Поминаа два месеци од бегството на Груевски, каде е извештајот?

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Огромен интерес кај стартап компаниите за финансиска поддршка од ФИТР

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

Без вода корисници на бул.Јане Сандански

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

НАЈГОЛЕМАТА ПРОМОЦИЈА НА КНИГА ДОСЕГА!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Менаџерски синдром/Burn-out синдром– болест на модерното време!

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на камати од инвестиции во ИПАРД програмата

Инцидентен уличен дефект во Капиштец

Инцидентен уличен дефект во Капиштец