25 Јуни, 2022
0.0353

НАЈАГРЕСИВЕН СКОК ОД 1994, ФЕД ги зголеми каматните стапки во обид да ја смири инфлацијата

Објавено во: Финансии 16 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Федералните резерви на САД ги зголемија каматните стапки за три четвртини од процентниот поен, што е едно од поголемите зголемувања насочени кон справување со жешката инфлација што ја измачува економијата и ги фрустрира потрошувачите.

- Ова е најголемото зголемување на каматните стапки од 1994 година и ќе влијае на милиони американски бизниси и домаќинства, зголемувајќи ги трошоците за позајмување за домови, автомобили и други заеми со цел да предизвика забавување на економијата. До оваа недела, економистите и инвеститорите очекуваа ФЕД да ја зголеми референтната каматна стапка за половина поен, што е втор ваков потег во последните 22 години. Сепак, откако катастрофалниот извештај за инфлацијата во петокот откри дека зголемувањата на цените се прошируваат низ целата економија, се зголемија очекувањата за подраматично зголемување на стапката - пишува Си-Ен-Ен.

На прес-конференцијата по состанокот, претседателот на Федералните резерви Џером Пауел призна дека зголемувањето на каматните стапки за три четвртини „е невообичаено големо“.

Иако претставниците на ФЕД „не очекуваат потези од оваа големина да бидат вообичаени“, рече Пауел, тој истакна дека централната банка најверојатно ќе разговара за зголемување на стапките за 75 базични поени или само за 50 базични поени на следниот состанок, на 26-27 јули.

Американската берза се зголеми по објавувањето, при што Dow се зголеми за повеќе од 500 поени, бидејќи инвеститорите ги толкуваа активностите на централната банка како солидна посветеност за намалување на инфлацијата.

- Тоа беше она што сите го очекуваа. Американците се борат со зголемените трошоци од самопослуга до пумпа за гас, а ФЕД има задача да ги одржува цените стабилни. Зголемените цени на сè, од храна до гас -- кои достигнаа серија дневни рекорди во изминатиот месец -- доведоа до најниско расположение на потрошувачите од 1952 година - вели Џефри Френкел, копретседател на Stuart Frankel & Co.

Комитетот посочи дека е „силно посветен на враќање на инфлацијата на нејзината цел од 2 отсто“. Ова најверојатно е наменето како одговор на критиките дека ФЕД стои зад кривата во справувањето со проблемот со инфлацијата во нацијата. 

Централната банка, исто така, ги намали своите економски проекции за 2022 година, поттикнувајќи ги рецесиските стравови: просечната прогноза на ФДП за 2022 година сега е 1,7 отсто, значително помалку од 2,8 проценти во март.

Имено, ФЕД не предвидува намалување на инфлацијата оваа година и додава дека невработеноста се зголемува на 3,7 проценти во 2022 година, што е повисоко од неговото предвидување во март.

Кога пандемијата првпат ги погоди Соединетите држави, ФЕД спроведе низа итни мерки за поддршка на економијата, вклучително и намалување на нејзината каматна стапка на нула, што го прави речиси бесплатно позајмувањето пари. Но, иако таа политика на „лесни пари“ го охрабруваше трошењето на домаќинствата и бизнисите, таа исто така ја хранеше инфлацијата и придонесе за денешната прегреана економија, потенцира Си-Ен-Ен во анализата.

Сега кога на економијата веќе не и е потребна поддршка од ФЕД, централната банка презема чекори за да ја забави економијата со агресивно зголемување на каматните стапки. 

Зголемувањето на каматните стапки не е сосема неочекувано: некои големи банки, вклучувајќи ги Barclays, Jefferies, Goldman Sachs и JPMorgan, сите очекуваа Fed да ја зголеми својата стапка за 75 базични поени, или три четвртини од процентниот поен.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЛАТА НА КОМПЈУТЕРЏИЈА РЕЧИСИ КОЛКУ ПЕТ НАЈНИСКИ, просечната плата не е вистински приказ на платите во земјава

ЕДНА ПЛАТА НА КОМПЈУТЕРЏИЈА РЕЧИСИ КОЛКУ ПЕТ НАЈНИСКИ, просечната плата не е вистински приказ на платите во земјава

ШПАРКАСЕ БАНКА ПРОДАВА СОПСТВЕНИ АКЦИИ ПРЕКУ ЈАВНА ПОНУДА - се бара сума од 76 илјади евра

ШПАРКАСЕ БАНКА ПРОДАВА СОПСТВЕНИ АКЦИИ ПРЕКУ ЈАВНА ПОНУДА - се бара сума од 76 илјади евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ДОСТИГНА 31.525 ДЕНАРИ, статистика повторно регистрираше раст

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ДОСТИГНА 31.525 ДЕНАРИ, статистика повторно регистрираше раст

ГРАЃАНИТЕ НИКАКО ДА СЕ СМИРАТ, ПОВТОРНО ПРЕТВОРАЛЕ ДЕНАРСКИ ЗАШТЕДИ ВО ДЕВИЗИ - во мај намалување за седум милиони евра

ГРАЃАНИТЕ НИКАКО ДА СЕ СМИРАТ, ПОВТОРНО ПРЕТВОРАЛЕ ДЕНАРСКИ ЗАШТЕДИ ВО ДЕВИЗИ - во мај намалување за седум милиони евра

ПОРАНЕШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ЕВРОПА“, САВА ДИМИТРОВА, КУПИ 100 АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - вредат 19 илјади евра

ПОРАНЕШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ЕВРОПА“, САВА ДИМИТРОВА, КУПИ 100 АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - вредат 19 илјади евра

СРАМЕЖЛИВО ПОЧНА РАСТОТ НА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ, ЗАСЕГА САМО НА ДЕПОЗИТИТЕ - МБА вели: Секоја банка сама ќе си ја донесе одлуката

СРАМЕЖЛИВО ПОЧНА РАСТОТ НА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ, ЗАСЕГА САМО НА ДЕПОЗИТИТЕ - МБА вели: Секоја банка сама ќе си ја донесе одлуката

ПРЕСВРТНИЦА: ШТЕДАЧИТЕ ОД ЕУРОСТАНДАРД СИ ГИ ЗЕДОА 100 ОТСТО ПАРИТЕ ШТО ИМ БЕА ЗАРОБЕНИ - досега се наплатени дури 55 милиони евра, пари ќе има и за ФОД и за фирмите

ПРЕСВРТНИЦА: ШТЕДАЧИТЕ ОД ЕУРОСТАНДАРД СИ ГИ ЗЕДОА 100 ОТСТО ПАРИТЕ ШТО ИМ БЕА ЗАРОБЕНИ - досега се наплатени дури 55 милиони евра, пари ќе има и за ФОД и за фирмите

АКЦИОНЕРИТЕ „ТРИЈАТ“ РАЦЕ - НЛБ Банка исплати дивиденда од 10 милиони евра, бруто 738 денари по акција

АКЦИОНЕРИТЕ „ТРИЈАТ“ РАЦЕ - НЛБ Банка исплати дивиденда од 10 милиони евра, бруто 738 денари по акција

Осигуреници вложија над 40 милиони евра, осигурителниот пазар порасна 10 отсто

Осигуреници вложија над 40 милиони евра, осигурителниот пазар порасна 10 отсто