02 Март, 2021
0.0263

НАЈЛОША НЕДЕЛА ОД СЕПТЕМВРИ: Паѓа вредноста на биткоинот

Објавено во: Економија 22 Јануари, 2021

Се намалува вредноста на биткоинот. Оваа валута ја има најлошата недела од септември. 

Биткоинот падна под 30.000 долари во четвртокот, и продолжи да паѓа откако се зголеми за четири пати во минатата година. Дигиталната валута падна за 17 проценти на 29.246,67 долари, бришејќи од пазарот 100 милијарди долари, покажуваат податоците на CoinDesk. Падот е поголем од 30 проценти од највисокото ниво од 41,940 американски долари претходно овој месец. Најновиот пад, кој доаѓа без јасна причина, ја нагласува нестабилноста на валутата, која стана популарна инвестиција за трговците во последниве години, иако сè уште има ограничена примена во реалниот свет. Биткоинот порасна за повеќе од 300 проценти во 2020 година, затворајќи ја годината со вредноста што ја има сега во моментов.

Можеби ќе ве интересира

Oва е град каде на луѓето им плаќаат во биткоини

Oва е град каде на луѓето им плаќаат во биткоини

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Македонија продолжува во болна рецесија - БДП лани падна за 4,5 отсто, минус има и во четвртиот квартал

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Азески: Ако е стабилно, зошто министре се одложува исплатата на дивидендите

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

Бесими: До крајот на март првичниот драфт за Царинскиот тарифник

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

БИТИЌИ: Фирмите за субвенциите за плати можат да аплицираат до крајот на март, а може и да ги исплатат платите, па Владата да им ги врати парите

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ПРВИОТ ЧОВЕК НА КОМОРАТА, АЗЕСКИ ДО ПРАТЕНИЦИТЕ: Собранието да не ги кочи економските закони

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА СВАДБИ ДА ПРЕДЛОЖАТ ПРОТОКОЛ ЗА РАБОТА - но конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Тутунски комбинат лани работел со добивка

Тутунски комбинат лани работел со добивка

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените

И неделава точиме поскапи горива: Ова се цените