06 Декември, 2022
0.0248

НАЈМЛАДАТА ЖРТВА ИМАЛА 16 ГОДИНИ, меѓу загинатите по пукањето во Волмарт, Вирџинија вработен во компанијата кој планирал пензионирање

Објавено во: Свет 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Властите вчера ги идентификуваа лицата убиени во масовното пукање во продавницата Волмарт во Вирџинија, на возраст од 16-годишно момче до 70-годишен маж.

Како што веќе е објавено, менаџер на продавницата отвори оган врз колегите вработени во просторијата за одмор, убивајќи шест лица пред да го сврти пиштолот кон себе.

„Со тага ги објавуваме имињата на оние што ги загубивме во вторникот вечерта при пукањето во Волмарт на Семс Круг, но се надеваме дека со оваа информација можеме да ги почитуваме нивните животи во нашата заедница“, напишаа официјалните лица на веб-страницата на градот.

Најмладата жртва е 16-годишно момче од Чесапик, чие име не се открива бидејќи бил малолетник, објавува Ројтерс.

Рандал Блевинс (70) бил најстарата жртва. Братучедот на Блевинс на Фејсбук напиша дека долги години работел во Волмарт и дека планирал да се пензионира следната година.

Другите жртви беа Лоренцо Гембл (43), Брајан Пендлтон (38), Кели Пајл (52) и Тинека Џонсон (22).

Семејството на Џонсон, кое направи очајни објави на интернет во кои се моли јавноста за информации по пукањето, ја потврди нејзината смрт за локалните медиуми. Еден роднина ја опишал како „најубавата личност, која никогаш никому не му пречела“.

Еден братучед на Фејсбук напиша: „Жал ми е што ти се случи толку брзо, имаш толку многу планови, но претпоставувам дека Бог имал други планови. Значи, ова значи дека нема повеќе телефонски повици? Нема повеќе да испраќам слики од твоите тетоважи"

Пајл го ажурираше својот статус на Фејсбук на 1 ноември и рече дека е во врска со Брајан Бејкер. Во средата наутро, Бејкер објави слика од парот на Фејсбук со порака: „Додека повторно не се видиме ангел мој“.

Пајл потекнувала од Норфолк, Вирџинија и учела во католичкото средно училиште Норфолк, според нејзиниот Фејсбук профил.

Вооружениот напаѓач беше идентификуван како Андре Бинг (31) од Чесапик, Вирџинија. Тој не рекол ништо пред да почна да пука врз работниците собрани доцна во вторникот пред нивната ноќна смена.

Фото: Принтскрин/Твитер

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Сирски: Русите користат стара опрема, но војниците сега се подобро обучени

Сирски: Русите користат стара опрема, но војниците сега се подобро обучени