29 Јули, 2021
0.0216

НАЈНОВА БРИТАНСКА СТУДИЈА: И Фајзер и АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни против многу преносливата делта варијанта

Објавено во: Свет 22 Јули, 2021

Во последната британска студија се наведува дека меѓу вакцината на Фајзер и АстраЗенека постојат само умерени разлики во нивната ефикасност против делта сојот. Според истражувачите, две дози на Фајзер или АстраЗенека се скоро подеднакво ефикасни против многу преносливата делта варијанта на корона вирусот, како и против претходно доминантниот алфа вид.

Официјални лица тврдат дека овие вакцини се многу ефикасни против варијантата делта, која сега е доминантна низ целиот свет.

Сепак, експертите предупредуваат дека една доза на вакцина не е доволна за високо ниво на заштита од инфекција, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс.

Умерени разлики во ефикасноста

Студијата исто така открива дека две дози вакцина Фајзер се 88 проценти ефикасни во спречување на симптоматско заболување со делта, во споредба со 93,7% ефикасност за алфа варијантата на вирусот.

За две дози на вакцина АстраЗенека се вели дека се ефекасни 67 проценти против делта, наспроти 60 проценти, како што се сметаше претходно, и 74,5 проценти против алфа сојот на корона вирусотот, во споредба со првичната проценка од 66 проценти.

„Само умерени разлики во ефикасноста на вакцините беа забележани во делта варијантата во споредба со алфа по две примени дози на вакцина“, се вели во британската студија.


Можеби ќе ве интересира

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

НАЈНОВА СТУДИЈА ОТКРИВА: Дали се зголемува ризикот од згрутчувањето на крвта по втора доза на вакцината АстраЗенека?

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Италија ја одобри вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

РАЗЛИКАТА ВО СМРТНОСТТА ПОМЕЃУ МЛАДИ И СТАРИ Е ДРАСТИЧНО НАМАЛЕНА: Зошто голем број вакцинирани починаа од ковид?

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

КОЛИЧИНАТА НА ВИРУС КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ ЗАРАЗЕНИ СО ДЕЛТА Е СЛИЧНА СО НЕВАКЦИНИРАНИТЕ - и тие можат да ја шират болеста

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните

ИЗЛЕЗЕ НОВОТО УПАСТВО ЗА НОСЕЊЕ МАСКИ: Во САД стануваат задолжителни дури и за вакцинираните

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ 18 ГОДИШНАТА ГРЕТА ТУНБЕРГ - остра критика за нееднаквата распределба на вакцините меѓу богатите и сиромашните земји

СЕ ВАКЦИНИРАШЕ 18 ГОДИШНАТА ГРЕТА ТУНБЕРГ - остра критика за нееднаквата распределба на вакцините меѓу богатите и сиромашните земји