21 Октомври, 2021
0.0642

НАЈНОВА ХИПОТЕКАРНА КРИЗА? Кинескиот „гигант“ ги гуши банките, сe повторно почнува од недвижнините

Објавено во: Македонија 18 Септември, 2021

Кинеската компанија за развој на недвижности „Евергранде груп“, која пропаѓа, може да ги загрози помалите кинески банки ако веќе не може да ги исполни своите финансиски обврски, а други сектори во економијата, исто така, може да бидат засегнати, предупреди „Фич“.

Евергранде се обидува да обезбеди пари за да ги исполни своите обврски кон голем број заемодавачи и добавувачи, а регулаторите предупредија дека нејзините обврски од 305 милијарди долари може да претставуваат поголем ризик за кинескиот финансиски систем, доколку не се стабилизира.

На 7 септември, Фич го намали кредитниот рејтинг на групацијата Евергранд од „CCC +“ на „CC“, сигнализирајќи дека компанијата најверојатно нема да може целосно да ги исполни своите финансиски обврски.

Долговите на Евергранд кон банките и другите финансиски институции изнесуваат 572 милијарди јуани (88,8 милијарди долари), но банките исто така може индиректно да бидат изложени на долговите на компанијата за недвижности кон добавувачите на стоки и услуги, кои достигнуваат 667 милијарди јуани, посочува Фич.

„Веруваме дека неспособноста (Евергранде) да ги исполни обврските ќе ја зајакне поларизацијата на кредитот кај градежниците и може негативно да влијае на некои помали банки“, рече агенцијата во вторникот.

„Помалите банки со поголема изложеност кон Евергранд или други ранливи компании за развој на недвижности би можеле да се соочат со значително зголемување на лошите заеми, во зависност од тоа како се развиваат кредитните случаи со Евергранде“, велат од агенцијата.

Тие, исто така, предупредуваат дека многу сектори би можеле да бидат изложени на зголемен кредитен ризик, иако целокупното влијание врз банкарскиот сектор треба да се држи под контрола, пишува Seebiz.

Тие потсетуваат дека неодамнешната проверка на отпорноста на банките кон неповолните услови на бизнисот покажа дека просечниот сооднос на адекватност на капиталот малку ќе се намали само доколку учеството на лошите заеми во вкупните кредити за развој на недвижности се зголеми за 15 основни поени.

Тие проценуваат дека ризикот од значителен притисок врз цените на станбените недвижности, доколку Евергранде не е во можност да ги отплати долговите, ќе биде мал и очекуваат владина интервенција во Пекинг за заштита на интересите на домаќинствата.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски