16 Јануари, 2021
0.0183

НАЈНОВА СТУДИЈА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ЏОН ХОПКИНС: Научниците откриваат поголем број новозаразени и повеќе смртни случаи во кластери каде има деца

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2020

Голем тим на научници од Универзитетот Џон Хопкинс со нивни колеги од Индија пред речиси два месеца во нивната последна заедничка студија заклучуваат дека децата се неверојатен трансмитер на корона вирусот, иако најмалку се подложни на заразата со Ковид-19.

Нивната студија која е објавена во списанието Technology networks покажува дека децата опфатени во истражувањето се всушност најопасните пренесувачи на болеста.

Научниците ова го потврдуваат со тоа што резултатите од студијата покажале дека присуството на деца во едно семејство довело до многу поголем број на заразени со корона вирусот,  но и поголем број на смртни случаи.

Водечкиот истражувач Раманан Лаксминарајан, од Институтот Принстон вели:

-Децата се многу ефикасни трансмитери, а ова не нешто што не е цврсто утврдено во претходните студии. Откривме дека пријавените случаи на новозаразени и смртни случаи се концентрирани токму во групи каде има помлада популација, вели Лаксминарајан.

Инаку, во оваа студија се опфатени повеќе од 500.000 луѓе. 


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло