15 Април, 2021
0.0203

НАЈНОВО ОД АСТРАЗЕНЕКА: Го запира тестирањето кај деца и тинејџери

Објавено во: Свет 07 Април, 2021

Универзитетот во Оксфорд соопшти дека привремено ќе го запре тестирањето на својата вакцина кај деца и тинејџери, односно кај младата популација на возраст од 6 до 17 години, пишува The Wall Street Journal. Тестирањето се запира во очекување на дополнителни информации за ретки проблеми со згрутчување на крвта кај возрасните кои ја примиле .

Педијатриското испитување предводено од Оксфорд започна во средината на февруари и има за цел тестирање на вакцината кај повеќе од 200 млади луѓе на возраст од 6 до 17 години. Портпаролот на Оксфорд изјави дека не се појавиле никакви безбедносни проблеми при самото испитување, но пошироката загриженост за ретки проблеми со згрутчување кај возрасните предизвика дополнителни регулаторни контроли во Велика Британија и Европа за да се испита каква било потенцијална врска со вакцината.

Оксфорд чека повеќе информации од Агенцијата за лекови на Велика Британија, пред да продолжи со тестирањето врз деца и тинејџери. Во меѓувреме, Европската агенција за лекови (ЕМА), во текот на неделава треба да се произнесе дали ќе се продолжи со вакцинацијата со АстраЗенека. 


Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија