07 Декември, 2022
0.0282

„НАЈТАЖНАТА“ СЛИКА ОД ПРАГА, ВУЧИЌ ОСТАНА ОСАМЕН - светските лидери весело си прикажуваат, но не го дружат српскиот претседател

Објавено во: Балкан 07 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Иако ги претставува како свои пријатели, светските лидери баш и не сакаат да се дружат со српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува српскиот медиум Нова.рс.

Шефот на српската држава вчера пристигна во Прага за, како што објавија српските медиуми блиски до власта, да им ја „исцица вистината од лицето“ на европските лидери. Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Вучиќ ќе биде „сам против сите“ и дека ќе ја покаже „сета сила на своите аргументи“ на самитот на европската политичка заедница.

„Демонстрацијата на аргументи, судејќи според снимката од Прага, заврши не како што очекуваше претседателот. Иако тврди дека е добредојден гостин и пријател на светските лидери, тие очигледно не сакале да се дружат со него, па Вучиќ слободното време го поминувал сам, на паузите меѓу важните состаноци“, пишува Нова.рс.

Ниту пријателот Ердоган, ниту „братот“ Орбан, ниту Макрон, ниту претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, не се сетија да го поканат претседателот на Србија, Александар Вучиќ, да им се придружи, објави порталот.

Погледнете ја тажната сцена од самитот во Прага.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, учествува на дводневниот самит на Европската политичка заедница во Прага.

Како што е најавено, на состаноците ќе се разговара за војната во Украина и нејзините последици за Европа.

Состанокот на европските лидери во главниот град на Чешката Република претставува чекор кон официјализирање на идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање европска политичка заедница. Јавноста дозна дека имало идеја да се создаде ваква организација уште во јуни, а судејќи според содржината на документите до кои имала пристап „Нова“, Србија нема да може да стане членка на ЕПЗ доколку не воведе санкции за Русија.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

МОЖНО ЛИ Е УКРАИНЦИТЕ ДА ГИ НАПАДНАЛЕ РУСКИТЕ ВОЗДУШНИ БАЗИ СО ИСТИОТ ДРОН - таков падна и на Загреб, теории се плетат

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

ХРВАТИТЕ НАВАЛИЈА ВО ДОХА ЗА ДА ГО БОДРАТ СВОЈОТ ТИМ - расте побарувачката и цените на летовите, а се воведуваат и додатни чартери

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Косовска новинарка ги бранеше Србите, по што добила закани дека нема долго да живее

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Вучиќ додека чека болнички извештај од Митровица: Добро е што нема жртви

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Се појави фотографија од Тито која е направена кога го апселе во 1928 година

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

Ова е преубавата сопругата на Ливаковиќ кој ѝ донесе победа на Хрватска: Дрес, фармерки и популарна чанта за топ навивачко издание

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Детонации од топовски истрели во Митровица, сирени и во Лепосавиќ

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

(ВИДЕО) Маж му удри тупаница на Сали Бериша, по што си доби ќотек

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица

Пет детонации одекнаа во Косовска Митровица