15 Декември, 2018
0.3736
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

НАЈУБАВИТЕ ПРИКАЗНИ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ

Објавено во: Мои пари 06 Декември, 2018

Неверојатни две нови изданија од издавачката куќа Просветно дело:

- НАЈУБАВИТЕ ПРИКАЗНИ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ, и

- НАЈУБАВИТЕ ПРИКАЗНИ ОД ИЛЈАДА И ЕДНА НОЌ.

Привлечни и според содржината и според идејно-илустративното решение и двата наслова нудат по 15 приказни.

Во НАЈУБАВИТЕ ПРИКАЗНИ ОД ЦЕЛИОТ СВЕТ ќе ги прочитате приказните како „Џек и волшебниот грав“ (англиска приказна), „Василиса прекрасна“ (руска приказна), „Ждребето и реката“ (кинеска приказна), „Месечевата принцеза“ (јапонска приказна)...


Во ПРИКАЗНИ ОД ИЛЈАДА И ЕДНА НОЌ се легендарните: „Приказна за Шехерезада“, „Али Баба и четириесет разбојници“, „Аладин и волшебната ламба“, „Авантурите на Симбад Морепловецот“, „Волшебниот коњ“ итн.

Лесниот и едноставен стил со кој се раскажани приказните и извонредните илустрации ги прават овие изданија привлечни не само за децата туку и за возрасните.  Различните букви и по форма и по големина создаваат стилизиран визуелен ефект, а затемнетите букви издвојуваат пораки и мудри мисли.

Откријте ги традиционалните приказни и легенди од целиот свет низ овие две извонредните изданија.

Можеби ќе ве интересира

AUTOBEST: OpelComboLife е "BestBuyCar" во Европа за 2019

AUTOBEST: OpelComboLife е "BestBuyCar" во Европа за 2019

ДРЖАВНА ВИДЕОЛОТАРИЈА ВО ХУМАНА МИСИЈА

ДРЖАВНА ВИДЕОЛОТАРИЈА ВО ХУМАНА МИСИЈА

НЛБ Банка со награда за „Сајт на годината“ за 2018 година во Македонија

НЛБ Банка со награда за „Сајт на годината“ за 2018 година во Македонија

ГРАД СКОПЈЕ И МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГИ НОСАТ „ПАРНИ ВАЉАК“ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ

ГРАД СКОПЈЕ И МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ ГИ НОСАТ „ПАРНИ ВАЉАК“ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ

И Гостиварчани добија Роса школо за родителство – донација на Пивара Скопје и Министерството за здравство

И Гостиварчани добија Роса школо за родителство – донација на Пивара Скопје и Министерството за здравство

Нова локација на КЕЦ на ЕВН Електродистрибуција - Кавадарци

Нова локација на КЕЦ на ЕВН Електродистрибуција - Кавадарци

ТВ извлекувањата на играта на среќа ЛОТО, од сабота - ќе се емитуваат на КАНАЛ 5

ТВ извлекувањата на играта на среќа ЛОТО, од сабота - ќе се емитуваат на КАНАЛ 5

ЗАПОЧНУВА ТРЕТИОТ СЕМИНАР „МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНИ“!

ЗАПОЧНУВА ТРЕТИОТ СЕМИНАР „МАТЕМАТИКА И ПРИМЕНИ“!

Саниран дефектот во Бутел 1

Саниран дефектот во Бутел 1