31 Јули, 2021
0.0194

Нападите го натераа Макрон да распореди повеќе војници на улиците

Објавено во: Свет 29 Октомври, 2020

Францускиот претседател Емануел Макрон го зголемува бројот на припадниците на војската во антиреростичката операција „Sentinelle“, првенствено поради утринскиот напад во Ница. 

Истакна дека како дел од антитерористичката операција „Sentinelle“ бројот на француските војнции кои ќе бидат испратени на улиците ќе се движи меѓу три или седум илјади.

„Одлучив дека следните часови ќе бидат мобилизирани дополнителни војници“, потврди Макрон.

Премиерот Жан Кастекс, изјави дека ширум цела земјата планот на борбата против тероризмот „Vigipirate“ е воведен во највисокот можно ниво.

Рано утрото во четвртокот млад маж за кој истрагата тврди дека станува збор за 21-годишен мигрант од Тунис, вооружен со нож уби три лица во базиликата Нотр Дам во центарот на Ница. Напаѓачот е застрелан и пренесен во болница.

Само два часа по нападот по Ница, друг напаѓач им се заканувал со нож на минувачи во место близу Авињон, и бил смртно застрелан додека се обидувал да ја нападне полициската патрола која била повикана да интервенира. Според некои медиуми, овој напад може да не е поврзан со екстремниот исламизам, и оти можеби станува збор за лице кое патело од психичко растројство.

Во Лион на станица е уапсен 26-годишен маж кој од претходно им бил познат на безбедносните органи и разузнавачките служби во врска со екстремната исламистичка сцена во Франција. Тој бил облечен во џелаба (исламска машка облека) и воена јакна и мафтал со нож. По неколку повици полицијата пристигнала на местото на настанот и го уапсила лицето дидека се обидувало да влезе во полн трамвај. Се работи за авганистански државјанин роден 1994 година, познат на разузнавачките служби по радикален исламизам.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил