09 Декември, 2022
0.0330

НАПАДНАТИ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2, ЕКСПЛОЗИИТЕ СЕ ПОД МОРЕ? „Ако е саботажа ќе следи страшен одговор“, се закани Европа

Објавено во: Свет 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Гасоводот „Северен тек“ можеби е оштетен од подводни експлозии, Европа истражува и најавува најсилен можен одговор доколку се работи за саботажа!

Европските земји започнаа истрага за два необјаснети инциденти со истекување гас од руските гасоводи под Балтичкото Море во близина на Шведска и Данска. Овие гасоводи ја претставуваат инфраструктурата која е во центарот на енергетската криза од почетокот на војната во Украина.

Неколку европски функционери изјавија дека можната причина за истекувањето е саботажа, а таа можност не ја исклучува ниту Русија која ги изгради гасоводите, пренесува Си-Ен-Ен. Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека смета дека се работи за саботажа. Таа на Твитер напиша:

„Разговарав со други официјални лица за саботажата во близина на Северниот тек. Непосреден приоритет е да се истражат инцидентите за да се разбере што се случило и зошто. Секое намерно нарушување на активната европска енергетска инфраструктура е неприфатливо и повлекува најсилен можен одговор“, додаде таа.

Гасоводите Северен тек еден и два претрпеа голема штета од наводните подводни експлозии. Научниците потврдија дека во моментов има три места каде гасот истекува во Балтичкото Море, а околу гасоводот се воспоставени пет милји превентивни зони без пристап. Тие се наоѓаат на длабочина меѓу 70 и 90 метри под вода, а дупките, според данските медиуми, не се слични на штетата што би ја добиле од несреќен удар со сидро или сличен предмет. Последиците не се само економски, бидејќи цената на гасот веднаш скокна, туку постои и голема грижа за животната средина.

Норвешкиот министер за енергетика Терје Асланд изјави дека првичните информации за протекувањето укажуваат на „акти на саботажа“, додека премиерките на Шведска и Данска, Магдалена Андерсон и Мете Фредриксен изјавија дека е можно инцидентот „намерно да бил испровоциран“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, даде кратко соопштение за истекување гас од руските гасоводи.

„Во овој момент, ниту една причина не е исклучена“, рече тој.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

Газда плати патување за 10.000 свои вработени и нивните семејства

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

(ВИДЕО) Папата заплака за страдањата на украинскиот народ

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРОГЛАСИ ЗА ХЕРОЈ: Пилот се катапултираше над Виница со крваво лице

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ЦЕЛО СЕЛО ДОБИ НА ЛОТО - Мештани од Белгија се обединија и освоија 143 милиони евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

ДОБИЛ ОТКАЗ ЗОШТО БИЛ „НЕДОВОЛНО ЗАБАВЕН“: Екс-вработен бара отштета од 380.000 евра

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

НЕВЕРУВАЊЕ ВО ЕУ: Виктор Орбан го искористи најголемото „оружје“ што го има

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

ПОЖАРОТ ИЗБУВНАЛ ПРИ ЗАВАРУВАЊЕ НА ДОГРАДБА, едно лице загина во пожарот во трговскиот центар во Москва (Видео)

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички прават борбен авион од новата генерација

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака

КРЕМЉ: Зеленски може утре да ја заврши војната ако тоа го сака