26 Ноември, 2022
0.0285

НАПАДОТ ВРЗ БИСЛИМОВСКИ Е НАПАД ВРЗ ИНСТИТУЦИИТЕ НА ДРЖАВАТА - ќе има ли санкции за синот на Муса Џафери

Објавено во: Македонија 06 Октомври, 2021

Добивај вести на Viber

Физичкиот напад врз претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски, кој вчера се случи во центарот на главниот град во земјава, не е напад само врз него како личност, туку практично е напад врз институциите на државата, односно врз самата држава.

Нападот го изврши синот на поранешниот вицепремиер Муса Џафери, Аријант Џафери, кој е еден од сопствениците на компанијата У повер, за која, пак, неодамна, токму РКЕ, која е регулатор на пазарот со енергенси, ја почнса постапката за одземање на лиценцата за работа, бидејќи не ги исполнувала договорите кон потрошувачите, со кои имала склучено договори за снабдување со електрична енергија. 

Фактор веќе извести за овој напад, за кој осамна и видео на социјалните мрежи. 

Веќе се појавија и бројни реакции во јавноста за овој немил настан. 

Самата Регулаторна комисија за енергетика информира дека нејзиниот претседател Бислимовски се чувствува добро, и дека и после овој напад, ќе продолжи да работи во интерес на заштита на потрошувачите и одржување на стабилен електроенергетски систем во земјава.

Портпаролката на РКЕ Марина Узунов вели дека оваа институција и понатаму ќе продолжи да се раководи по словото на законот. Обидите некој да ги решава проблемите со физичка сила, нема да ги поколебаат.

Сакам да ја информирам јавноста дека како и досега, така и отсега РКЕ ќе продолжи да работи транспарентно, согласно законот, затоа што основен постулат во нашето делување е заштита на потрошувачите и обезбедување на сигурност и стабилност во електро-енергетскиот систем. Единствено по што се водиме е словото на закoнот, така и ќе продолжиме да ги водиме постпките врз основа на силата на аргументите, а не на физичка сила“, Соопшти Узунов во врска со овој настан.

Нагласи дека претседателот на РКЕ Бислимоски инцидентот го пријави во соодветните институции.

За случајот се огласи во јавноста и вицепремиерот за борба против корупцијата во земјава, Љупчо Николовски. 

Тој на својот официјален фејсбук профил напиша дека го осудува синоќешниот напад врз претседателот на РКЕ, нагласувајќи дека веќе се постапува по случајот.

„Ова е правна држава каде институциите постапуваат еднакво за сите, пред законите сме сите еднакви, а несогласувањата може да се решаваат единствено преку процедурите и институциите на системот“, дециден е Николовски.

За настанот се огласи и професорот Трајко Славески од високото раководство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

„Добро утро г-дине Бислимовски. Се надевам дека сте добар и покрај непријатностите на кои сте изложени. Ова е моето мислење за случката кое го споделувам утрово: Ова со нападот врз Бислимовски е страшно! Тој претставува независно регулаторно тело. На овие органи западњаците се посебно сензитивни. Доколку денес синот на Муса не биде повикан во полиција, ќе се потврди тезата дека ние всушност не сме држава, туку територија на која владеат банди, или т.н. Warlords. Мора ова денес да го дигнеме на највисоко ниво. Да го прашаме Заев што му е подраго - коалицијата со ДУИ или државата?“, е ставот на професорот Трајко Славески за ова прашање.

Со оглед што Аријант е син на Муса Џафери, кој порано беше вицепремиер во Владата од редовите на ДУИ, а сега е исто така значајна личност во владејачката партија ДУИ, останува да видиме колку до крај ќе се истера постапката за негово санкционирање. 

Исто така, интересно е да се види како ова ќе се одрази врз односите на коалиционите партнери во власта.  

Инаку, утрово претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски за Фактор потврди дека бил физички нападнат од сопствениците на компанијат „У повер“. 

Од МВР за Фактор потврдуваат дека „на 05.10.2021 во 23.54 часот во СВР Скопје М.Б.(45) од Скопје пријавил дека на тераса од угостителски објект на подрачјето на Центар бил физички нападнат од А.Џ.(28) од Скопје. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, се вели во соопштението од МВР.

А за нападот, заедно со видео од нападот, објави фејсбук страницата Аеродромци. 

Тие тврдат дека нападот е извршен од Аријант Џафери, син на екс вицепремиерот Муса Џафери и еден од сопствениците на У повер.

Откако неколку пати го удрил и го влечел Бислимоски, три лица од придружбата на Џафери успеале да го отргнат и сите заедно избегале во непознат правец. Очевидец на настанот снимил и видео на кое можат да се видат моменти од инцидентот кога Џафери го влече Бислимоски, а потоа бега од местото на настанот“, беше објавено на фејсбук страницата Аеродромци.

Н.Н.Ф.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЗАРАДИ ТЕШКАТА ЗИМА ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГОРАТ СЕ И СЕШТО: Апел од пожарникарите да се чистат оџаците

ЗАРАДИ ТЕШКАТА ЗИМА ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ГОРАТ СЕ И СЕШТО: Апел од пожарникарите да се чистат оџаците

ЌЕ БАРА ЛИ ВМРО ДПМНЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: Николовски смета дека тие мора да се случат што побрзо

ЌЕ БАРА ЛИ ВМРО ДПМНЕ ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ: Николовски смета дека тие мора да се случат што побрзо

ДОАЃА ПРВАТА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Метеоролозите со предупредување

ДОАЃА ПРВАТА СНЕЖНА ПОКРИВКА: Метеоролозите со предупредување

ЗА БУГАРИЈА ИМА НЕШТО СПОРНО И СО ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА: Историчарите од земјава и Бугарија не се усогласиле заради тоа

ЗА БУГАРИЈА ИМА НЕШТО СПОРНО И СО ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА: Историчарите од земјава и Бугарија не се усогласиле заради тоа

УРБАНАТА МАФИЈА УДРИ ПО ОРЦЕ ЃОРЃИЕВСКИ? Непознати сторители го обиле неговиот автомобил

УРБАНАТА МАФИЈА УДРИ ПО ОРЦЕ ЃОРЃИЕВСКИ? Непознати сторители го обиле неговиот автомобил

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарски пратеник во Скопје порача дека сме ист народ, МНР реагираше

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бугарски пратеник во Скопје порача дека сме ист народ, МНР реагираше

Во Македонија е извршена првата трансплантација на црн дроб од починат донор

Во Македонија е извршена првата трансплантација на црн дроб од починат донор

Кадаре: Тетово e најпознатиот илиро-албански град на светот

Кадаре: Тетово e најпознатиот илиро-албански град на светот

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец