24 Април, 2019
0.0436

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Објавено во: Свет 22 Март, 2019

Маж избоде свештеник на утринската маса во капелата „Свети Јосиф“ во Монтреал, Канада. Тој е однесен во болница, а осомничениот напаѓач е уапсен, пренесува РТ.

Отец Клод се здобил со полесни повреди на горниот дел од телото.

„Осомничениот го нападнал отец Клод Гру со остар предмет од задниот дел на црквата и го повредил“, изјави Селин Барбо, директор на комуникации на капелата.

Полицијата е повикана на местото на настанот околу 8:40 часот. До моментот кога тие пристигнале, напаѓачот веќе е задржан од обезбедувањето во капелата, вели Каролин Шеверфил, портпарол на полициските сили во Монтреал.

По нападот во Нов Зеланд каде во две џамии беа убиени 50 муслимани, Исламска држава се закани со крвопролевање. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Телохранителите на Ким повторно шокираат: Нема да верувате што направија пред тој да излезе од возот

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО) Историска посета: Ким Џонг Ун пречекан со леб и сол во Русија

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

(ВИДЕО+ФОТО) Дали ова се напаѓачите: ИСИС oбјави фотографии и видео од луѓе за кои тврди дека ги извеле нападите во Шри Ланка

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Познат првиот кандидат кој ќе се обиде догодина да му ја земе Белата куќа на Трамп

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Блиндиран воз ита кон Владивосток: Путин и Ким на значајна средба

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Белорусија ќе ја остави Европа без бензин поради Русија

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

Кој кому се одмаздува: Шри Ланка за Нов Зеланд

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

(ВИДЕО) СТРАОТНА ГЛЕТКА ОД ФИЛИПИНИТЕ: Народот трча за да се спаси – објекти се нишаат како лулашки

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица

Расте бројот на жртви во Шри Ланка: Нови приведени осомничени лица