19 Август, 2018
0.2978
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

НАПЛИВ НА ВРАТЕНИ АЗИЛАНТИ: 30.000 ќе пристигнат во една балканска земја

Објавено во: Балкан 20 Февруари, 2018

Луѓето кои не успеаја да добијат азил во развиените земји, наскоро е можно да се вратат назад. 

Поради мигрантската криза која и натаму трае со ненамален интензитет, во Босна и Херцеговина би можеле да бидат вратени илјадници нејзини државјани на кои им е одбиено барањето за азил во државите од Западна Европа и од САД, пишува  весникот „Независне новине“ од Бања Лука.

Весникот наведува дека официјалните податоци со кои располагаат институциите во БиХ се загрижувачки, првенствено од аспект на најавата за враќање на неколку десетици илјади лица од Германија, како и голем број од Белгија, Франција, Италија и други држави од Западна Европа, но можно е исто така и од САД.

„Незвисне“ пишува дека властите и институциите во БиХ сега се плашат дек постоечките сместувачки и сите други капацитети нема да бидат доволно за реинтеграција на луѓето кои се враќаат, а од кои повеќето „распродале речиси се во трка за подобар живот откако е укинат визниот режим“. 

„Нашите државјани, кои заминаа по либерализација на визниот режим, сега престојуваат илегално во други држави. Се проценува дека ги има повеќе од 30.000. Со оглед на тоа дека Западен Балкан се смета за сигурно подрачје, тие луѓе се повеќе ги депортираат во матичните држави“ - изјави Драго Вулета, помошник министер во Минстерството за бегалци и раселени лица на РС, кое во сето има координирачка улога. 

Се очекува и масовно враќање на ромски семејства од Италија. 

Можеби ќе ве интересира

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

Турците ги малтретираат грчките рибари во Егејско море?

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

(ВИДЕО) ТУРИСТ СЕ УДАВИ: Другите едвај се спасија

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Aлбанија ќе падне под еден милион

ЗЕТОТ НА ЕРДОГАН: Турција ќе излезе посилна од сегашната нестабилност на лирата и пазарот

ЗЕТОТ НА ЕРДОГАН: Турција ќе излезе посилна од сегашната нестабилност на лирата и пазарот