22 Мај, 2018
0.3090
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Направете ги овие 9 работи пред 9 часот и ќе имате прекрасен ден

Објавено во: Стил 13 Септември, 2017

Некои луѓе ги мразат утрата, други ги обожаваат. Без оглед на кој тип сте, можете да ги направите вашите утрински часови поудобни и продуктивни со неколку мали промени.

Непосредно пред 9 часот, обидете се да ги направите овие 9 работи препорачани од Бизнис Insider. Ќе ви одземат само неколку минути, но ќе се чувствувате опуштено и подготвени да се сретнете со се што ќе ви донесе работниот ден.

1. Дозволете си краток тренинг или излезете на брза прошетка околу вашиот дом. Ова ќе ја зголеми вашата енергија.

2. Пијте вода. На вашето тело му треба хидратација по спиење во ноќта.

3. Прочитајте книга или весник. Истражувањата покажаа дека читањето го намалува стресот. Така ќего  започнете вашиот ден опуштено.

4. Напишете на лист три пријатни, убави работи што ќе ви се случат денес. Тие може да бидат доста едноставни - на пример, "ќе ја добијам мојата омилена храна напладне", но напишете нешто кое што можете да го очекувате.

5. Пијте го вашиот омилен топол пијалок - кафе, чај, какао.

6. Завршете мала задача која инаку ќе ве прогонува навечер - измијте ги садовите наместо да ги оставите некое време, да го соберете креветот и така натаму.

7. Медитирајте неколку минути. Тоа ќе ви помогне да останете фокусирани цел ден.

8. Планирајте ги вашите задачи и цели за тој ден.

9. Разговарајте со некој близок, дури и за само неколку минути. Ќе го подобрите вашето расположение.

Можеби ќе ве интересира

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

МИС НА СВЕТОТ 2018 ВО ДЕКЕМВРИ ВО КИНА: Неизвесно учеството на Македонија

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

ИНТЕРВЈУ МАРКО КОВАЧЕВИЌ: Блиска средба со ѕвездите на Холивуд

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

БИЗАРНА ТРАДИЦИЈА: Каде заврши бидермаерот на Меган Маркл?

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА СТРЕСОТ И ВОЗЕЊЕТО: Електричните автомобили ја смируваат психата

Од другата страна на огледалото

Од другата страна на огледалото

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

Од прва рака: Како Меган Маркл се подготвуваше за големиот ден: „Тоа утро беше совршено“!

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

ИМА 121 ГОДИНА: Но, и една желба за во иднина

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

КРАЛСКАТА ВЕНЧАВКА: Најубавите парови, фустани и познати од кралската свадба!

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа

Меланија Трамп се врати во Белата Куќа