20 Јануари, 2019
0.3254
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

Народна банка регистрираше успех кај државниот долг

Објавено во: Финансии 22 Декември, 2018

Народна банка на Македонија во својот последен квартален извештај за периодот од 1 јули до 30 септември регистрира дека државата ниту го зголемила ниту го намалила јавниот долг.

На крајот од третото тримесечје, државниот долг изнесувал 40,3% од бруто домашниот производ, или 4,3 милијарди евра, а јавниот долг изнесува 48,2% од БДП.

Споредено со вториот квартал од 2018 година, во третиот квартал немало промена кај државниот долг, додека јавниот долг пораснал за само 0,1 процентни поени. 

Последниве десет години јавниот долг на земјава континуирано е во пораст.

Сепак, државата и понатаму ги користи аукциите на државни заеми за да враќа стари долгови.

Можеби ќе ве интересира

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Работел на пазар, а денес има бренд и 20 работници

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

Финансии: Нема нето задолжување со денешната аукција

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус

БАРААТ ЛЕКАРИ: Нудат плата, стан и бонус