24 Март, 2019
0.2435
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

НАСА открива кој прв ќе стапне на Марс

Објавено во: Свет 14 Март, 2019

Шансите првата личност која ќе стапне на Марс да биде жена се сосема од извесни, изјавил директорот на американската вселенска агенција Наса Џим Брајденстин.

Тој не спомнал некоја конкретна личност, но рекол фека жените се во прв план на идните потфати на агенцијата.

Тој во една радио емисија на прашањето на еден корисник на Твитер дали жените ќе бидат вклучени во следниот  пат во вселената одговорил „апсолутно“.

Како и да е , додал и дека следната личност на Месечината исто така веројатно ќе биде жена.

Кон крајот на месецот, Наса најави дека прв пат во вселената ќе прошетаат само жени кога астронаутките Ен Мекејн и Кристина Кох ќе изведат седумчасовна експедиција. Тие две биле дел од класата астронаути чија половина исто така ја сочинувале жени.

Foto: Profimedia


Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен