12 Август, 2022
0.0433

НАШИТЕ БРАЌА И ПРИЈАТЕЛИ ИМАА ГОЛЕМИ ОЧЕКУВАЊА, А ТИЕ НЕ СЕ ИСПОЛНИЈА - Вучиќ со критика до Европа: Со години велеа дека не им треба нов Кипар, а сега примаат тројца Кипрани

Објавено во: Балкан 25 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека пензиите од 1 јануари ќе бидат зголемени за 19,1 отсто, што е најголемо зголемување. Тој објави и ваучери за летување во вредност од 15.000 динари за 200.000 граѓани. Како што вели, со договорот со Гаспром Србија решила околу 64 отсто од потребите и ќе имаме доволно храна. Претседателот посочува дека во Брисел не било лесно бидејќи 16 премиери и држави зборувале за неопходноста од усогласување на Србија со санкциите против Русија.

За преговорите со ЕУ

- Во декември само ние добивме кластер и не беше фер затоа што некои други го заслужија, мислам дека С. Македонија 17 години чека датум за почеток на преговори, Албанија чека 8 години. Далеку ги надминавме, треба да се солидаризираме со нив.

- На пример, многу се оддалечивме од Северна Македонија и Албанија. Се надевам дека во декември ќе можеме да напредуваме и да отвориме нов кластер. Во согласност со тоа, треба да се разгледа иницијативата на Макрон за европската политичка заедница. Идејата е штом отвориме кластери да добиеме повеќе пари, но и да учествуваме во градењето на политичкиот систем на таа заедница - посочи тој.

Вучиќ рече и дека не нуди решавање на проблеми кои не го засегаат него и Србија и дека ни било важно да бидеме слушнати во Брисел и дека имаме многу да направиме.

- И морам да кажам дека во оваа критика и се` тие ги избраа зборовите и начинот на кој тоа го направија. Затоа што знам колку многу од нив се лути на нас. Многу земји од ЕУ се во директна војна против Русија. Праќаат хаубици, авиони, С-300 во Украина, а што мислиш како ќе се однесуваат со нас. Тие не се во наша кожа како што ние не сме во нивна и затоа нашата позиција е исклучително тешка. Дали ќе биде полесно? Па, нема - рече претседателот.

Тој рече дека во Брисел јасно кажал дека нема да оцрни никој друг од регионот, и дека нема да учествува во игрите на одредени фактори.

- Затоа е толку важен Отворениот Балкан и затоа ги поддржав нашите браќа и пријатели кои имаа големи очекувања, а тие очекувања не се исполнија. Пред се мислам на Македонците кои чекаа одобрение од бугарскиот парламент - рече претседателот.

Вучиќ повтори дека одредени земји од ЕУ се во директна војна против Русија и дека Балканот не бил голема тема на овогодинешниот самит.

- Одлична вест беше Украина. Како застапник на ѓаволот имав едно прашање кое нема да го повторам јавно. Прашање на кое е многу тешко да се одговори кога се во прашање Молдавија и Украина, особено Украина. Со децении ни велат дека не им треба нов Кипар во Европа. И сега гледате дека можат да добијат тројца Кипрани, четворица Кипарци. Ова ви кажува дека политиката отсекогаш била доминантна и клучна. Виктор Орбан рече дека во економска смисла Србија и Црна Гора се многу поспремни да бидат дел од ЕУ. Но, кому му е гајле – рече претседателот.

Извор: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

Три градови од регионот се најдоа на листата на CNN како најубави во Европа

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

(ВИДЕО) ГОРИ ВО ТРИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ: Пожарот „проголта“ и куќи

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

Ќе се отворат 12.000 работни места и Драч ќе стане „втор Дубаи“

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА ЅВОНЕЛЕ ВО ИНСТИТУЦИИТЕ: Зошто одекнаа сирените за тревога во Сараево?

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Србија се вооружува, ќе купат оружје во вредност од 1.3 милијарди долари

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

Вучиќ: Во гас вложивме 1,3 милијарди евра, јаглен купуваме од секаде, правиме се за подготвени да ја дочекаме зимата

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

(Видео) Скијатос: Страшно слетување на авион, точно над главите на луѓето

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала

Холанѓанка сакала да се фотографира и паднала од карпа висока 12 метри по што починала