04 Јуни, 2020
0.0468

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Нови жртви во Багдад

Објавено во: Свет 07 Ноември, 2019

Насилни протести и жртви имаше денеска во Ирак. 

Шест антивладини демонстранти се убиени, а 38 се повредени откако безбедносните сили  пукаа врз нив во Багдад. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада. 

Протести има во Багдад и јужните провинции на државата.  Тие се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство во почетокот на октомври.

Од 1-ви октомври во низа региони ширум Ирак започнаа протести против лошите животни услови, растот на невработеноста и корупцијата на политичките елити. На протестите во Багдад, како и во јужните и северните покраина, демонстрантите бараа оставка од владата. Но, набрзо првично мирните протести ексалираа во судири со полицијата и војската. Во текот судирите досега загинале најмалку 260 луѓе, а повеќе од 11.000 се повредени.

Можеби ќе ве интересира

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС