16 Јануари, 2021
0.0182

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2021

Протести има во Брисел по смртта на 23 годишниот Ибрахим Бари, момче со африканско потекло, при што белгиската полиција уапси 116 демонстранти меѓу кои 30 малолетници. 

Се протестира поради смртта на момчето кое почина во притвор по насилното апсење. Официјални полициски претставници соопштија дека во центарот на Брисел дошло до насилство по вчерашните мирни протести на околу 500 демонстранти од кои дел носеа транспаренти и натписи „Црните животи се важни“. Според полициски извори, меѓу 50 и 100 демонтранти останале на улица и предизвикале инциденти и судири со полицијата во кои се повредени и неколку полициски службеници. Во соопшението од полицијата стои дека демонтрантите палеле оган, фрлале предмети кон полицајците, оштетиле неколку полициски возила и скршиле врата и прозорец на полициска станица.

Франс прес, повикувајќи се на канцеларијата на обвинителството во Брисел, јавува дека е отворена истрага за околностите на смртта на момчето.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

(ВИДЕО) СИЛНИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИНДОНЕЗИЈА И ГВAТЕМАЛА: Се бројат жртви

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина