20 Февруари, 2019
0.3041
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.

-Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми геостратешки интереси, каде што Македонија треба само да ги следи своите интереси, потврди тој.

Тој смета дека негативната кампања што се поврзува со Русија не е од неодамна, туку трае со години.

-Некаде до 2008 Русија немаше ништо против зачленувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. После тоа се менуваат ставовите, почнувајќи со изјавите на господинот Лавров, каде што вели дека немаат против зачленување во ЕУ, но имаат против зачленување во НАТО, потсетува Николовски.

Според него, Русија секако дека има влијание, но како и колку е организирано е актуелна истрага. Како што објаснува, во модерниот свет војната не се води со кама и со револвер, па ние да се колнеме на нив, туку глобалните сили ја водат преку екранот на допир.

-Што е тоа што ние го гледаме на теренот во Македонија? Секако дека гледаме организиран настап на социјалните мрежи, којшто оди во правец на намалување на излезноста на референдумот, на неуспех на референдумот, нешто што понатаму би повлекло една друга низа на настани. Пред се лажни вести или полувистинити, објаснува Николовски.

Ситуацијата во Македонија е јасна уште од 1993, кога Собранието ги донесе стратешките цели на државата, меѓу кои и НАТО интеграции, поддржани од над 80% од граѓаните. 25 години потоа, последните анкети ја покажуваат отприлика истата бројка, нагласи Николовски.


Можеби ќе ве интересира

Села му ја откажа средбата на Заев

Села му ја откажа средбата на Заев

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори