23 Октомври, 2018
0.3157
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Наследникот на Сашо Мијалков во УБК: Референдумот се загрозува само преку социјалните мрежи

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.

-Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми геостратешки интереси, каде што Македонија треба само да ги следи своите интереси, потврди тој.

Тој смета дека негативната кампања што се поврзува со Русија не е од неодамна, туку трае со години.

-Некаде до 2008 Русија немаше ништо против зачленувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. После тоа се менуваат ставовите, почнувајќи со изјавите на господинот Лавров, каде што вели дека немаат против зачленување во ЕУ, но имаат против зачленување во НАТО, потсетува Николовски.

Според него, Русија секако дека има влијание, но како и колку е организирано е актуелна истрага. Како што објаснува, во модерниот свет војната не се води со кама и со револвер, па ние да се колнеме на нив, туку глобалните сили ја водат преку екранот на допир.

-Што е тоа што ние го гледаме на теренот во Македонија? Секако дека гледаме организиран настап на социјалните мрежи, којшто оди во правец на намалување на излезноста на референдумот, на неуспех на референдумот, нешто што понатаму би повлекло една друга низа на настани. Пред се лажни вести или полувистинити, објаснува Николовски.

Ситуацијата во Македонија е јасна уште од 1993, кога Собранието ги донесе стратешките цели на државата, меѓу кои и НАТО интеграции, поддржани од над 80% од граѓаните. 25 години потоа, последните анкети ја покажуваат отприлика истата бројка, нагласи Николовски.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски од вечерашната прослава: За Македонија брат на брата кревал рака

Мицкоски од вечерашната прослава: За Македонија брат на брата кревал рака

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Груевски ја прими пресудата

Груевски ја прими пресудата

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?